Új Pillér hírdetési fejléc - 20% adókedvezmény, hozammal növelt megtakarítás, 10% támofatás szűrővizsgálatra
szerkezeti elem
 
Három ellenállhatatlan érv, hogy azonnal megkezdje a nyugdíjpénztári megtakarítást (2016.07.01)

Egy friss nemzetközi felmérésben megkérdezettek arra számítanak, hogy nyugdíjaskori jövedelmük közel felét (46 százalékot) az állami nyugdíjrendszer adja majd. Spanyolországban a legmagasabbak az ezzel kapcsolatos elvárások (64 százalék), míg Indiában a legalacsonyabbak (25 százalék). Az Egyesült Államokban élők a nyugdíjaskori jövedelmük 43 százalékára számítanak a társadalombiztosítástól, és egyéb állami juttatásokból. (forrás: Ébresztő! Készüljünk fel a nyugdíj(unk)ra! Aegon Nyugdíjfelkészültségi Kutatás 2016)

Magyarországon viszont az NN számításai szerint – amennyiben a jelenlegi demográfiai folyamatok nem változnak – az állami nyugdíj az aktív kori jövedelem egyre kisebb hányadát fogja elérni. Ma az átlagos induló nyugdíjak az átlagkeresetek 83,3 százalékát teszik ki, 2050-re pedig legfeljebb 65,5 százalékát.

Az Ébresztő! Készüljünk fel a nyugdíj(unk)ra! cím kutatás arra is rávilágított, hogy globálisan a munkavállalók mindössze 38 százalékát teszik ki az ún. „rendszeres megtakarítók”, akik rendszeresen tesznek félre a nyugdíjas éveikre, és 23 százalékra tehetők az „alkalmi megtakarítók”, akik időnként tesznek félre valamennyit erre a célra. Viszont az is kiderült, hogy a munkavállalók nyitottak lennének és szívesen belépnének munkáltatói nyugdíjprogramokba. Ez a megtakarítással nem rendelkezőket is elindíthatná a rendszeres megtakarítások irányába.

Ha saját magunk takarékoskodunk nyugdíjpénztári számlán későbbi éveinkre

  1. A hozamok gyarapítják a befizetett nyugdíjforintokat. Hosszú távon egy jól megválasztott portfolió és egy jól gazdálkodó kassza esetében komoly pluszra számíthatunk.
     
  2. A jelenleg 15%-os kamatadót az önkéntes pénztárak esetében (nyugdíj, egészség és önsegélyező) nem kell megfizetni.
     
  3. Az önkéntes pénztárba az adott évben egyénileg befizetett összeg 20%-ának megfelelő SZJA-t lehet visszaigényelni. A pénztártag 2016-ban maximum 150 000 Ft adókedvezményre jogosult – ennyivel az állam máris támogatja az öngondoskodást –, amelynek visszaigényléséről az adóbevallásban rendelkezhet.
     
Közös felelősség


Az élethosszig tartó munka sem kizárt

A hosszabb élettartam felveti a hosszabb munkában töltött idő kérdését is. Az Aegon kutatásában vegyes kép rajzolódott ki a nyugdíjkorhatár emelésével kapcsolatos nézetekről, hiszen ez hatással van a juttatásokra való jogosultságra, ellensúlyozandó a hosszabb várható élettartammal járó magasabb kiadásokat. Világszerte a megkérdezettek mindössze 20 százaléka ért egyet a várható élettartam kitolódása miatt a nyugdíjkorhatár emelésével, míg az Egyesült Államokban kissé másképp vélekednek, ott 32 százalék ért egyet a nyugdíjkorhatár emelésével.

A másik lehetőség – és erre úgy tűnik, sokan lennének nyitottak – a nyugdíj mellett végzett munka. Többen az Aegon kutatás válaszadói közül legfőbb okként az aktív életmód és a szellemi frissesség megőrzését jelölték meg, 37 százalék szereti a munkáját, és 70 százalék pedig jövedelmi és megtakarítási megfontolásokból tenne így. Persze az éremnek van egy másik oldala is: vajon a munkáltatók hogyan vélekednek az idősebb korosztály foglalkoztatásáról akár csak részmunkaidőben?

<< VISSZA