Új Pillér - Egészség és jóllét generációkon át
szerkezeti elem
 
Többet ér a pénztári megtakarítás, mint a látraszóló betét (2025.03.05)

A bankokban hatalmas összeg hever nem kamatozó számlán, míg az Új Pillérben tavaly több mint 7%-ot lehetett elérni. Ezek szerint nem javult az emberek pénzügyi tudatossága?

Több mint 10 ezer milliárd forintra nőtt a háztartások látra szóló- és folyószámla betéteinél kimutatott összeg, de a szűken vett lakossági lekötetlen – és így nem is kamatozó – betétállomány is történelmi csúcsra, 8776 milliárd forintra nőtt az MNB adatai szerint. A lakosság teljes látra szóló forint betétállománya több, mint egy éve stabilan a háztartások klasszikus pénzügyi megtakarításainak 16,5%-át teszi ki – mutat rá Gergely Péter, a Biztosdöntés.hu pénzügyi szakértője. Mindez a szakember szerint azért rendkívül aggályos, mert az érintett vagyontömeg – a készpénz, a betétek, az értékpapírok, tőzsdei részvények és befektetési jegyek, valamint az életbiztosítási és nyugdíjpénztári díjtartalékok – összege az elmúlt év során is 15,8%-kal 68 500 milliárd forintra nőtt. Ez rendkívül rossz képet állít ki a magyar lakosság pénzügyi tudatosságáról.

Ha bankban szeretnénk magasabb kamatot kapni a pénzünkért, le kell kötnünk azt, míg az egészségünkre félretett megtakarítás akkor is termel hozamot, ha napi szinten költjük. Az Új Pillér 2023-ban 13,84%-os, 2024-ben 7,39%-os éves hozamot osztott fel tagjai között. A hozamot negyedévente, az adott negyedév átlagtőkéje alapján írja jóvá a Pénztár költséglevonás nélkül. Ezt a pénzt nem terheli kamatadó sem, és akár azonnal felhasználhatjuk a Pénztár bármely szolgáltatására.

Megéri a rendszeres befizetés

Minél nagyobb összeget tartunk az egészségszámlánkon, annál magasabb összegű hozamjóváírásra számíthatunk negyedévente. De nemcsak a számlán felhalmozott összeg, hanem a rendszeres havi tagdíjfizetés is befolyásolja a jóváírt extrapénzt. Az, aki elmulasztja rendszeresen feltölteni a számláját legalább havi 10 000 forinttal, hozamelvonásra számíthat. Az elvonás ugyan nem csökkenti a megtakarítását, de az annak alapján elvileg járó maximális jóváírást igen.

Az Új Pillér nemcsak tagjai egészségtudatosságát szeretné növelni, hanem a pénzügyi tudatosságukat is. A nagyobb összegű megtakarítások ösztönzése érdekében 2025. január 1-től megváltoztatta a felosztórendszerét és nem von működési költséget az adott évben több, mint 1 000 000 forint feletti befizetésekből. Jóllehet erre a hányadra már nem érvényesíthető az szja-visszatérítés, de a hozam miatt mégis attraktívabb megtakarítási lehetőség, mint a párnaciha vagy a látraszóló bankbetét. Az újpilléres tagok fizetési szokásai és az egy főre eső szolgáltatási kifizetések tükrében ez sokak számára hozhat extranyereséget.

Ráadásul az egészségpénztári megtakarításunk elköltése sem nehezebb, mint a bankszámlánkon lévő pénzé. Vegyük sorra a havi bankszámlakivonatunkon szereplő tételeket:

  • mennyi pénzt fizetünk gyógyszertárakban
  • mekkora összeget vonnak le a lakáshitel-törlesztésre
  • mennyit költünk az iskoláskorú gyerekünkre (tanszer, taneszköz, ruházat)
  • vásárolunk-e gluténmentes élelmiszert
  • igénybe veszünk-e magánegészségügyi ellátást
  • voltunk-e fogorvosnál
  • vásároltunk-e szemüveget, kontaktlencsét

A fenti felsorolás a leggyakrabban igénybe vett pénztári szolgáltatásokat tartalmazza, de persze ezen kívül is van tere a pénztári megtakarításnak. A szolgáltatásaink teljes listáját a www.ujpiller.hu oldalon találja: a legtöbbért fizethetünk újpilléres egészségkártyával, családtagjaink pedig a nevükre kiállított társkártyával.

Borítókép: freepik.com

<< VISSZA