Új Pillér hírdetési fejléc - 20% adókedvezmény, hozammal növelt megtakarítás, 10% támofatás szűrővizsgálatra
szerkezeti elem
 
Diétával a 2-es típusú cukorbetegség ellen (2021.09.03)

Viszonylag új irány a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében az úgynevezett remisszió elérése. A remisszió a betegség visszavonulását, visszafordulását jelenti, amikor a páciensnél gyógyszer nélkül is elérhető a 6,5% (vagy 48 mmol/mol) alatti HgbA1C érték.

Magyarországon közel 800 ezer ember él cukorbetegséggel, és további félmillió lehet azoknak a száma, akiket még nem diagnosztizáltak; döntő többségük 2-es típusú diabéteszben szenved. Ez az anyagcsere-betegség az előrejelzések szerint itthon és világszerte is egyre gyakoribbá válik az elkövetkező években, és amellett, hogy a koronavírus-járványban a súlyos tünetek kialakulásának egyik legfőbb kockázati tényezője, súlyos szív- és érrendszeri, idegrendszeri szövődményeivel járvány nélkül is jelentősen hozzájárul a halálozáshoz, és megterheli az egészségügyi rendszereket – írja a Qubit.hu.

A közelmúltig a 2-es típusú cukorbetegséget főként a kockázati tényezők – így például a magas vérnyomás, koleszterin- és vércukorszint – szabályozásával kezelték, általában gyógyszerek felírásával. Ez a megközelítés azonban nem foglalkozik a betegség kiváltó okaival, például azzal, hogy az inzulin hormon már nem képes hatékonyan szabályozni a vércukor szintjét. A gyógyszerek a vércukorszint szabályozásában valóban segítenek, de nem hatnak a 2-es típusú diabétesz mögött meghúzódó biológiai okokra.

Mi az a remisszió?

A remisszió a betegség visszavonulását, visszafordulását jelenti, amikor a páciensnél gyógyszer nélkül is elérhető a 6,5% (vagy 48 mmol/mol) alatti HgbA1C érték. Teljes remisszióról akkor beszélünk, amikor az előző három hónap átlagos vércukorértékét jelző mérőszám 5,7% alá csökken, és ott is marad. Gyógyulásról nem lehet beszélni, mivel a 2-es típusú diabétesz remissziójához szigorú diétára vagy műtétre van szükség, és bizonyos változások könnyen újraéleszthetik a tüneteket. Az 1-es típusú cukorbetegségnél pedig nem áll még rendelkezésre hasonló módszer, és annál a betegségnél a remisszió fogalma is egészen mást jelent.

Nem újdonság, hogy a táplálkozás minősége nagymértékben befolyásolja a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását. Egy nemzetközi tanulmány például óriási mintán bizonyította tavaly, hogy a gyümölcsben és zöldségben gazdag táplálkozás megfelezi a betegség kialakulásának kockázatát.

Ám egyre több tudományos bizonyíték van arra is, hogy a fogyás, akár műtéttel, akár diétával történik, a már kialakult 2-es típusú cukorbetegség kiváltó okait is képes befolyásolni, mégpedig azáltal, hogy megkönnyíti a testnek a vércukorszint szabályozását. Ez azért is lényeges, mert az inzulin termelődésének és működésének javítása által elért cukorkontroll a kulcs ahhoz, hogy a 2-es típusú diabétesz tünetei enyhüljenek. A közelmúltban számos tanulmány vizsgálta, mennyire képesek változást elérni a cukorbetegek állapotában az étkezéseket kiváltó shake-ek, míg más kutatások az alacsony szénhidráttartalmú diéták hatását mérték fel. Az utóbbiak közül több még jelenleg is zajlik, de kezdeti eredményeik ígéretesnek tűnnek.

Július végén a Journal of Human Nutrition and Dietetics folyóiratban jelent meg egy több mint kilencven témába vágó tanulmány eredményeit összesítő tudományos értékelés. A szemle célja az volt, hogy megállapítsa, milyen étrend a leghatékonyabb a remisszió elérésére. Az összegzés szerzői közül ketten – Duane Mellor, az Aston Orvosi Egyetem dietetikus kutatója és Adrian Brown, a University College London tudományos munkatársa – a Conversationben mutatták be, mi minden derült ki vizsgálatukból a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére nézve. A jó hír az, hogy a jelek szerint több diéta is beválik, igaz, korántsem minden betegnél.

A kulcs a fogyás

Ismereteik alapján Mellorék úgy látják, hogy a remisszió csak akkor elérhető, ha a szerveket körbevevő zsír lebomlik – ez teszi lehetővé, hogy az inzulin ismét a megfelelő módon termelődjön, és hatékonyan végezze a dolgát. Ám mivel a szénhidrátok az emberi táplálkozás legfőbb energiaforrásai, gyakran az is önmagában fogyáshoz vezet, ha az ember megvonja magától őket. Tehát aki képes ezt hosszú távon is fenntartani, nemcsak csökkenti vércukorszintjét és a 2-es típusú diabétesz szövődményeinek kockázatát, hanem a remisszióig is eljuthat.

Borítókép: freepik.com

<< VISSZA