Új Pillér hírdetési fejléc - 20% adókedvezmény, hozammal növelt megtakarítás, 10% támofatás szűrővizsgálatra
szerkezeti elem
 
A bőrrák megelőzésének legfontosabb 5 pontja (2019.06.07)
Közeleg a nyár, a nyaralás, vízparti napozás néhány hónapja. Az egész évben vágyott kikapcsolódás azonban könnyen végzetes lehet, ha nem védekezünk megfelelően az UV sugárzás ellen. A lebarnulás sem egészséges, az UV fény által okozott bőrkárosodást jelzi.

A Nemzeti Rákregiszter adatai szerint évente mintegy 2800 melanomás beteget diagnosztizálnak Magyarországon, ez a szám az elmúlt 15 évben megduplázódott. Pedig a megbetegedés kockázata kellő odafigyeléssel jelentősen csökkenthető és az időben észlelt daganat is jó eséllyel kezelhető a modern terápiáknak köszönhetően – hívta fel a figyelmet a 12. Országos Melanoma Hét keretében a Magyar Dermatológiai Társulat. A kór nem válogat: bármely életkorban, mindkét nem esetében kialakulhat. A legnagyobb rizikófaktort az UV sugárzásnak való kitettség jelenti, de a sok és szabálytalan anyagjegy, valamint az örökölt hajlam is növelheti a betegség kialakulásának kockázatát.

Előzze meg a bajt!
  1. Végezzen rendszeresen önellenőrzést!

    Megfelelő fényviszonnyal ellátott helyiségben, szabad szemmel vagy tükör segítségével rendszeresen érdemes átvizsgálni a bőrfelületet. A változásokat érdemes rögzíteni, akár fényképezőgép segítségével.

  2. Keresse fel a bőrgyógyászt!

    A bőrgyógyászati vizsgálat indokolt, ha egy újonnan kialakult elváltozás nem tűnik el 3 héten belül, vagy egy korábban ismert anyajegy alakjában, színében, méretében változást észlelünk.

  3. Kerülje a szoláriumozást!

    A WHO szerint a szolárium az egyik legveszélyesebb rákkeltő. A szolárium UV sugarai károsítják a bőr DNS-ét és bőrrák kialakulásához vezethetnek.

  4. Napozzon okosan!

    A hirtelen, intenzív és direkt napozás nem javasolt. Annak érdekében, hogy elkerüljük a napégést, bőrpírt 11:00 és 15:00 között nem érdemes napra menni.

  5. Védekezzen a sugárzás ellen!

    Olyan fényvédő krémet érdemes választani, ami az UVA és UVB sugárzással szemben is védelmet nyújt. Ez általában a magasabb faktorszámú (50+) fényvédő krémekre igaz. A fényvédő krémek hatóideje körülbelül 2-3 óra, így napozás előtt fél órával, majd két óránként újra érdemes felvinni a bőrre a krémet.  A fényvédő krémeken túl a megfelelő ruházat nyújtja a legjobb védelmet a napfénnyel szemben. A legjobb, ha a megfelelő öltözék mellett, széles karimájú kalappal és polaroidos napszemüveggel is védekezünk a napfény káros hatásai ellen.


Prof. Dr. Oláh Judit, a Magyar Dermatológiai Társulat Onkodermatológiai Szekciójának elnöke a Melanoma Hét záró konferenciáján elmondta: „a melanoma korai diagnózisa kritikusan fontos a kezelési lehetőségek tekintetében. Amennyiben rosszindulatú elváltozást találnak, az elsődleges ellátásban a sebészeti beavatkozásoké a főszerep, illetve mára nagyon jó tapasztalataink vannak a célzott és az immuno-onkológiai terápia alkalmazásával egyaránt”. A legutóbbi nagy onkológiai konferenciákon (ASCO, AACR) bemutatták a pembrolizumab immunterápiás készítménnyel végzett vizsgálatok 5 éves utánkövetési adatait, amelyek igazolták, hogy az áttétes, műtéti úton nem gyógyítható melanomás betegek életkilátási esélyei számottevően nőttek.

A bőrdaganatok között a melanoma az egyik legrosszabb kimenetelű ráktípus, könnyen képez daganatos áttétet más szervekben. A betegség súlyos következményeinek kockázata kellő odafigyeléssel, szűrővizsgálattal és korai diagnózissal csökkenthető. Az időben észlelt, kezdeti stádiumban lévő melanoma még csak a bőr felső rétegében van jelen, ilyenkor a daganatos elváltozás sebészi eltávolításával a beteg nagy valószínűséggel meggyógyítható. Amikor a melanoma mélyebbre terjed, eléri a nyirok- és vérereket, megnő az áttétek kialakulásának esélye. Ezeknél a betegeknél a műtéten túl, további onkológiai kezelés is szükséges.

A napozás és a szoláriumozás is ártalmas!

„A nyár közeledtével nem győzzük eleget hangsúlyozni, hogy a szűrővizsgálat mellett a melanoma megelőzésében a rendszeres önvizsgálat és az UV sugárzás elleni védelem kiemelten fontos felnőttek és gyermekek esetében egyaránt. A közhiedelemmel ellentétben a lebarnulás sem egészséges, ugyanis az UV fény által okozott bőrkárosodást jelzi.” – hívta fel a figyelmet Prof. Dr. Oláh Judit.

Sőt! Az árnyék, a felhős égbolt és a víz sem óv meg a napsugárzástól, e körülmények között is érdemes védekezni az UV sugarak ellen!

A szoláriumozás a napozás biztonságosabb alternatívájának tűnhet, azonban egy friss nemzetközi tanulmány szerint ez is egyértelműen növeli a bőrelváltozások gyakoriságát és a melanoma kialakulását. Nemzetközi viszonylatban a magyarok különösen veszélyeztetettek, hiszen az Euromelanoma 30 országra kiterjedő felmérése szerint a 20 év feletti magyarok több mint ötöde járt már szoláriumban, ez a nemzetközi átlag duplája.

 

<< VISSZA