Idén még tovább nőttek a tagi befizetések

Az év első 11 hónapjában közel 13%-kal került több pénz a patika- és újpilléres egészségkártyákra, amit tagjaink szolgáltatói partnereinknél tudnak elkölteni. A megnövekedett befizetés több szempontból jó hír: erősödik az öngondoskodási hajlandóság és a pénztáron keresztül költött forintok hozzájárulnak az egészséggazdaság fehéredéséhez.

2019 novemberében megismételtük a tavaly novemberi rekordunkat, amikor először közelítette meg az akciós hónap bevétele az 1,3 milliárd forintot. Az idei kiváló eredményben azonban már az egyéni befizetéseknek van a legnagyobb szerepük: a saját hozzájárulás nagy részben pótolni tudta a kieső munkáltatói tagdíj-hozzájárulást. A Patika-csoportba novemberben érkező összes egyéni befizetés közel 10%-kal haladta meg a tavaly novemberi mértéket. Ha az év első 11 hónapját nézzük, a bővülés még erőteljesebb, az szja-visszatérítéssel együtt már közel 13%-kal került több pénz tagjaink patikakártyájára.

Mindez igazolja, hogy szélesedik azok köre, akik felismerték az öngondoskodás fontosságát és ehhez az egészségpénztárat választották társul. Ők azok, akik rendszeresen vesznek igénybe magánegészségügyi ellátást, a hálapénz és a szürkegazdaságban lavírozó lakásrendelők helyett pedig a minőségi magánszolgáltatókat preferálják. Törekszenek az egészséges életre, a betegségek megelőzésére és fontos számukra, hogy egy esetleg felmerülő váratlan egészségügyi probléma se okozzon megoldhatatlan anyagi terhet a családban. És ők azok, akik költséghatékonyan és előrelátóan tervezik a családi költségvetést: kihasználják, hogy az egészségpénztárban nincs számlavezetési díj, a befizetéseik 20%-át a személyi jövedelemadójukból visszakapják és a szolgáltatók közül is többen adnak kedvezményt tagjainknak.

Erősödik az öngondoskodás

A hazai magánegészségügyi ellátások fejlődése – a privátellátásban elérhető szolgáltatások köre, a szolgáltatók számának bővülése – és az állami rendszerben tapasztalható hosszú várólisták hatására nő a lakosságon belül a magánellátást igénybe vevők aránya. Ez pedig megköveteli a saját források becsatornázását akár zsebből, akár egészségpénztári megtakarításból. Utóbbi előnye, hogy az állam 20% szja-visszatérítéssel támogatja, sőt prevenciós szolgáltatásokat további 10% adójóváírással.
Üröm az örömben, hogy dinamikájában ennél lényegesen lassabban bővül az öngondoskodók aránya, holott a magánegészségügyi szolgáltatók is rendre növekvő árbevételről számolnak be. Ám ma jelentősen nagyobb a saját zsebből fizetett egészségcélú kiadások volumene, mint az egészségpénztárak szolgáltatásfinanszírozása.

Az alábbi táblázat szerint egy foglalkoztatott havonta 15 000 forintot fizet – évente közel 180 000 forintot – zsebből és csak 2000 forintot (évente nem egész 25 ezret) önkéntes pénztárból vagy biztosítás terhére. A munkavállalók átlagosan tehát legalább 36 000 forintot az államnál hagynak, hiszen ha a teljes éves kiadásukat (180 ezer forintot) a pénztárból fizetnék, annak 20%-át, 36 ezer forintot szja kedvezményként visszaigényelhetnek. Máshogyan fogalmazva: több mint két hónapnyi zsebből fizetett egészségügyi kiadást megspórolhatnának, hiszen azt az állami támogatás fedezné.

Egészségügyi kiadások mértéke Magyarországon, finanszírozó szerint (2016, KSH)

Kiadási szint
milliárd Ft
A GDP arányában
százalék
Egy lakosra vetítve (éves)
ezer Ft
Egy foglalkoztatottra vetítve (éves)
ezer Ft
Egy lakosra vetítve (havi)
ezer Ft
Egy foglalkoztatottra vetítve (havi)
ezer Ft
Állami rendszerek 1728,0 4,9 175,8 401,0 14,6 33,4
Önkéntes pénztári és biztosítási rendszerek 105,9 0,3 10,8 24,6 0,9 2,0
Háztartások közvetlen hozzájárulásai 774,7 2,2 78,8 179,8 6,6 15,0
Összes egészségügyi kiadás 2608,6 7,4 265,4 605,3 22,1 50,4

A Patika-csoport vezetése évek óta azon dolgozik, hogy minél vonzóbbá tegye a tagok számára a pénztári szolgáltatásokat a kényelmes ügyintézés, gyors és problémamentes kiszolgálás és a megtakarításból igénybe vehető szolgáltatások állandó bővítésével. Ebbe a sorba illeszkedik az idén indult online belépési portálunk, amely segítségével a nap 24 órájában, földrajzi határok nélkül válhat taggá minden 16 év feletti magánszemély.

A webes felület kitöltése alig néhány percet vesz igénybe és a kitöltő program végén a belépő azonnal bankkártyával feltöltheti a számláját a kívánt összeggel. A jóváírás azonnal megtörténik, így – bár a patikakártyára néhány munkanapot várni kell – máris él a pénztári tagság és költhető az egyenleg.

Az online belépés akár szolgáltatóink recepcióján is megtörténhet, így a paciens máris visszakaphat 20%-ot a kezelése árából a NAV-tól érkező szja-visszatérítésnek köszönhetően. Igény esetén a Patika-csoport co-branded belépési portált biztosít a szolgáltatók számára, amely a GDPR előírásainak megfelelő módon teszi lehetővé a szükséges adatok áramlását.

Hálapénzmentes egészségügy a cél

„Nem látványpékséget szeretnék működtetni. Tisztességet, betegbarát, hálapénzmentes egészségügyet szeretnénk” – fogalmazott Kincses Gyula, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) új elnöke.

Kincses Gyula a megválasztása után tartott sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy a direkt politikai nyomásgyakorlástól tartózkodni fognak, de ami nem jó a betegeknek és a szakmának, azt szóvá fogják tenni. Keményebbek leszünk a tárgyalásokban, de a reformokban együttműködők – emelte ki az új elnök, aki úgy fogalmazott, hogy nem „látványpékséget” szeretne működtetni. Tisztességet, betegbarát, hálapénzmentes egészségügyet szeretnénk – mondta.

Kincses Gyula a jövőre nézve koherens munkát ígért, és azt szeretné, ha a kamara egy valódi köztestület lenne, mert a szervezet eddigi működése inkább egy szakszervezethez hasonlított. „Vissza kell adni azt a lehetőséget, hogy az egészségpolitika meghatározó tényezője legyen az orvosi kamara” – emelte ki. A frissen megválasztott elnök közölte, a tagság elfogadott egy fontos határozatot, amelyben felhatalmazta az elnökséget arra, hogy az eredménytelen bértárgyalások kapcsán kezdje meg annak felmérését, hogyan lehet a tárgyalásokat felgyorsítani, vagy eredményességét kikényszeríteni.

Kincses Gyula október végén, a Magyar Tudományos Akadémia Elnöki Bizottság az Egészségért elnevezésű testület ülésén arról beszélt, hogy öngondoskodásra szükség van, amely alapvető egysége a kisközösség és a család. Szerinte a kényszerszolidaritásnak hátrébb kell szorulnia, átadva a helyét az osztott finanszírozásnak. Kincses szerint a hosszú távú előtakarékosság még mindig kevéssé jellemző; az egészségpénztárak jövőjét szerinte az jelenti, ha az egyéni előtakarékosságot olcsó biztosítással kombinálják.

Az új elnök

Fotó: freepik.com

Újabb szolgáltatónk csatlakozott a Primus Egyesülethez

Az Istenhegyi Géndiagnosztikai, Nőgyógyászati és Családtervezési Centrum (IGC) is csatlakozik a hazai privát egészségügyi szolgáltatók érdekvédelmi szervezetéhez, a Primus Egyesülethez. Idén az IGC az ötödik privátszolgáltató, amely az érdekképviseleti ernyőszervezet tagjává vált.

A 2017 tavaszán 12 vezető iparági szolgáltató által életre hívott Primus érdekvédelmi szervezet legfontosabb céljául az átlátható piaci viszonyok megteremtését, az ellátási színvonal emelését és a magánegészségügyi szektor kifehérítését, valamint egy megkülönböztető iparági védjegy kialakítását jelölte meg. A szektor szervezettségének erősödése a privát egészségügy pozícióját is erősíti – idézi Leitner Györgyöt, a Primus Egyesület elnökét a napi.hu.

Két évvel az egyesület megalapítása után a meghatározó hazai privát egészségügyi szolgáltatók többsége már a Primus tagja. A célok változatlanok: azt szeretnék elérni, hogy a magánszektor dinamikus növekedésével együtt továbbra is a megbízható, jogkövető és etikusan működő, valamint a betegek biztonságát maximálisan szem előtt tartó szolgáltatók domináljanak a piacon.

Az IGC vezetője, Soós Miklós azzal indokolta a csatlakozást, hogy egyéni magánszolgáltatóként nehéz az érdekérvényesítés, a szakmai érdekképviselet, és szakpolitikával kapcsolatos naprakész információk megszerzése. Támogatást várnak a standardizálás, az esély- és versenyegyenlőség kialakításához is.

Az IGC elsősorban a magzati rendellenességek szűrésére, a meddőségi vizsgálatokra és az onkológiai molekuláris diagnosztikára specializálódott, egyedül itt végeznek az országban preimplantációs genetikai vizsgálatot, ami egy-egy család esetében az évszázados „átok” megszakadását jelentheti. A vizsgálattal az érintett családok vérvonalában időről időre megjelenő „mumusok”, mint például a vérzékenység, az izomsorvadás vagy a cisztás fibrózis kiszűrése a cél. Ennek keretében - a mesterséges megtermékenyítést végző központokkal együttműködve - megoldható, hogy az örökletes betegségekkel küzdő pároknak is egészséges gyermekük szülessen. Egy másik program a meddőséggel küzdő, évek óta különböző helyeken megoldást kereső pároknak segít azzal, hogy 90 százalékuknál 30 napon belül kideríti a kudarc okát.

Az intézetben erős az onkológiai vonal, a rákos megbetegedések hozzávetőleg 5-10 százaléka ugyanis örökletes genetikai hibákhoz köthető, az ilyen esetekben egyes daganattípusok családi halmozódása figyelhető meg. Az IGC profiljában meghatározó súllyal van jelen az onkológiai molekuláris diagnosztika, melynek egyik ága az öröklődő rákhajlam-szűrővizsgálatok.

A szakmai profil a napokban kardiogenetikai szűrésekkel bővül, amelyek célja az örökletes szívbetegségek vizsgálata, például a hirtelen szívleállás kockázatának felmérése. (Forrás: napi.hu)

Az adatbiztonságért aggódnak a szolgáltatók

2020. január 1-jéig a nem közfinanszírozott szolgáltatást nyújtó egészségügyi szolgáltatóknak is csatlakozniuk kell, és legkésőbb 2020. június 1-jétől meg kell kezdeniük az EESZT-be történő adatszolgáltatást – tudatta az Emmi

Az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) nagy előnyökkel jár a lakosság számára, hiszen az eeszt.gov.hu oldalon keresztül ügyfélkapus belépést követően bárki nyomon követheti a leleteit és kezeléseit, akár saját otthonából is - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma az MTI-vel. Az EESZT révén nincs elveszett zárójelentés, beutaló és recept, nincs feleslegesen megismételt vizsgálat, nem kell a leletekkel visszamenni az orvoshoz, ami kényelmesebbé és gyorsabbá teszi egészségügyi ellátást – áll a közleményben.

Az EESZT minden szempontból megfelel a digitális kor elvárásinak, és teljes mértékben áthatja az egészségügyi ellátást, ami Európában is példaértékűnek számít - emelték ki.

Ha a magánellátók is csatlakoznak, megtörténik az ország teljes lefedettsége és az EESZT-hez csatlakozott egészségügyi szolgáltatók száma 25 ezerre nő. Mindez elősegíti a hatékony és azonnali információcserét a köz- és magánellátást nyújtó egészségügyi szolgáltatók között, növeli a betegbiztonságot, tovább erősíti a beteg kórelőzményeinek megismerését, és biztosítja a rendszer átláthatóságát. Emlékeztettek: évente mintegy 200 millió receptet, valamint mintegy 100 millió beteg-orvos találkozást rögzítenek a 2017 novemberében indult EESZT-ben. Ez egyszerre szolgálja a betegeket, az orvosokat és a patikusokat is.

A felelősségteljes döntéshez pótolhatatlan, hogy az EESZT segítségével azonnal hozzájuthatnak a betegek korábbi leleteihez is, és így a leghatékonyabb, személyre szabott kezelést tudják biztosítani. A rendszert a 2017. november 1-i indulása óta mintegy tízezer egészségügyi szolgáltató használja. Ez több mint 26 ezer orvost és csaknem 13 ezer gyógyszertári dolgozót jelent. Naponta átlagosan 250 ezer ellátási eseményt, 200 ezer betegdokumentumot és 800 ezer receptet visznek fel az online rendszerbe.

A magánegészségügy szereplői közül azonban többen a felhőbe kerülő egészségügyi adatok biztonságát említik, mint a csatlakozástól visszatartó tényezőt.

Lázár János szerint az egészségügyi rendszer átalakításra szorul

Fotó: pixabay.com

Ingyenes szűrővizsgálattal ünnepelt a Patikapénztár

20 év, 65 milliárd forint szolgáltatás, 13 millió tranzakció, 263 891 pénztártag, 6 469 munkáltató, 70 milliárd forint befizetés, 511 381 darab legyártott patikakártya. Tagjaink és partnereink folyamatos gyarapodása – adószabályoktól és regnáló politikai iránytól függetlenül – egyaránt bizonyította, hogy az önkéntes pénztárak fontosak.

Advent első vasárnapján ingyenes szűrésre invitáltuk tagjainkat Magyarország átfogó szűrővizsgálata keretében. A Patikapénztár által is támogatott szűrőkamion egész évben járta az országot, számos lakossági és céges – közel 200 vállalatnál voltak prevenciós egészségnapok – rendezvénnyel járult hozzá, hogy minél többen kapjanak képet az egészségi állapotukról és a pénztár jóvoltából ráirányítsa a lakosság figyelmét az öngondoskodás és az egészségcélú megtakarítások fontosságára.

A hideg, ámde szikrázóan napsütéses napon nagyon sokan voltak kíváncsiak egészségi állapotukra. Bár a szűrővizsgálaton csak 18 év felettiek vehettek részt, nagyon sokan kisgyerekekkel érkeztek. Őket a szakképzett ápolók elkalauzolták az emberi test birodalmában, megmutatták, hogy kell helyesen fogat mosni, elmondták, hogyan kell egészségesen táplálkozni.

– A rendezvényen végzett kérdőíves felmérésünk eredménye szerint a megkérdezettek túlnyomó többsége – életkortól és jövedelmi státusztól függetlenül – járt magánegészségügyi szolgáltatónál az elmúlt három évben és a kérdőívet kitöltők jelentős többsége évente 50 ezer forintot meghaladó összeget költ egészségcélú kiadásokra. A válaszadók jelentős része abban is biztos volt, hogy fontos az öngondoskodás, ám azok száma már lényegesen kevesebb, akik erre havi rendszerességgel takarékoskodnak. Ennek alapvető oka, hogy sokan nem is tudják, hogy akár évi 150 ezer forintot is visszakaphatnának az államtól.– mondta Sebők Orsolya a Patika-csoport kommunikációs vezetője és hozzátette: hatalmas öröm volt számunkra, hogy a pénztár egyik első tagja is eljött a rendezvényre.

A szűrőprogram végén Kohári Éva gluténmentes konyhája, az Íz-Lik jóvoltából palacsintázásra invitáltuk a családokat, akik közül sokan szívesen próbára tették az egészségpénztárral kapcsolatos tudásukat is. Aki jól válaszolt a feltett kérdésre, zsákbamacska ajándékkal gazdagodva térhetett haza. A jelen lévő pénztári munkatársak pedig bárkinek szívesen válaszoltak a pénztári megtakarítással kapcsolatos kérdésére.

Kattintson a képre a képgalériánk megtekintéséhez.

1999-től napjainkig
Gluténmentes és finom! Karácsonyi mézeskalács az egész családnak

A Patika-csoport csapata ezzel a glutén- és tejmentes mézeskalács-recepttel kíván minden szolgáltató partnerének békés karácsonyi ünnepeket és testi-lelki egészségben gazdag, boldog új évet.

főszöveg A gluténérzékenység vagy cölikália az egyik leggyakrabban emlegetett ételintolerancia fajta, ezért megkértük Koháriné Szabó Évát, az Íz-Lik alapítóját – aki maga is érintett és legalább 200 isteni receptje van –, hogy ossza meg velünk kedvenc mézeskalács-receptjét.

Az Íz-Lik mézeskalács hozzávalói:

  • 550 g naturbit alfa mix liszt
  • 125 g méz 🍯
  • 150 g cukor
  • 150 g liga margarin
  • 3-4 teáskanál naturbit mézeskalács fűszer
  • 1 kávéskanál sütőpor
  • 2 egész tojás
  • Nyújtáshoz: rizsliszt

Elkészítés:

Melegítsük össze (de ne forraljuk fel!) a mézet, a cukrot és a fűszerkeveréket, majd keverjük hozzá a margarint és hűtsük le kissé (ne legyen forró, de legyen még meleg). A liszthez keverjük a sütőport, a tojásokat verjük fel villával. Öntsük a liszt közepébe a meleg mézet, a felvert tojásokat és gyúrjuk össze. Érdemes gumikesztyűben dolgozni, mert nagyon ragacsos a tészta!

A begyúrt tésztát gyúrjuk át rizsliszttel megszórt felületen és csavarjuk frissen tartó fóliába. Tegyük minimum 2–3 órára a hűtőbe, de maradhat akár egész éjszakára is. Mielőtt szaggatni szeretnénk, tegyük fél órára a konyhapultra és alaposan gyúrjuk át. Rizsliszttel megszórt felületen nyújtsuk kb. 2 mm vastagra és szaggassuk tetszőleges formával.

180 fokra előmelegített sütőben kb. 10 perc alatt süssük készre. Mindig a színét figyeljük!

A gluténmentes alapanyagokat Éva itt szerzi be: hunorganic.com/mentes-webaruhaz/

Gluténmentes termékekért fizethetünk Patikakártyával a DM üzleteiben, más beszerzőhelyeken pedig kérjünk számlát és számoljuk el utólag a pénztári megtakarításunk terhére.

Matek-fizika szakos tanárból gasztroblogger

Fotó: unsplash.com

Ha érdekesnek találta hírlevelünket, küldje tovább ismerőseinek | Ha nem kíván több hírlevelet kapni tőlünk, kattintson ide
  patikapenztar.hu  |  ujpiller.hu  
Copyright ® Patika-csoport  |   2019   |   Minden jog fenntartva.