Újabb kényelmi szolgáltatást indítottunk

Legújabb fejlesztésünknek köszönhetően munkáltatói partnereink már online felületünkön is feltölthetik bevallásukat. Mostantól belépés után könnyedén, néhány kattintással eleget tehet havi adatszolgáltatási kötelezettségének.

Partnereink körében egyre népszerűbbek az interneten elérhető ügyintézési felületek. Az igényre reagálva fejlesztettük új kényelmi szolgáltatásunkat, amelyet az alábbi linkre kattintva érhet el:

Patikás bevallásfeltöltés

Újpilléres bevallásfeltöltés

Online ügyintézési felületünkön belépés után könnyedén, néhány kattintással eleget tehet havi adatszolgáltatási kötelezettségének. Amennyiben még nem regisztrált felhasználónk, néhány adat megadását követően tudja az interneten keresztül feltölteni a bevallását xls, xlsx, txt, pdf, csv, jpg, jpeg formátumban.

Ezentúl a hagyományosan, e-mailben küldött bevallásoknál lényegesen gyorsabban és egyszerűbben eleget tehet adatszolgáltatási kötelezettségeinek. Az online felület használata nemcsak kényelmes, hanem megfelel a szigorú uniós adatvédelmi előírásoknak, a GDPR rendeletnek, így az cége biztonságát is szolgálja.

Járuljon hozzá a teljes körű azonosítás sikeréhez

Szeretnénk pénztártagjainknak minél könnyebbé tenni a teljes körű azonosítást, és ebben kérjük munkáltatóink segítségét. Legkésőbb október 31-ig kell a pénzügyi szolgáltatóknak elvégezniük az adategyeztetést.

A 2017 júniusában hatályba lépett pénzmosás és terrorizmus-finanszírozás elleni törvény értelmében a pénzügyi szolgáltatóknak – így az önkéntes pénztáraknak is – rendelkezniük kell a lakossági ügyfelek meghatározott személyes adataival, a személyazonosságot és a lakcímet igazoló okmányaik másolatával, valamint nyilatkozat alapján az ügyfél kiemelt közszereplői státuszát is meg kell állapítaniuk. A Patika-csoport bővített ügyintézői létszámmal végzi az ügyfél-átvilágítást a fölösleges várakozás elkerülése érdekében. Ennek keretében arra is lehetőség nyílt, hogy munkatársaink munkáltatói partnereink telephelyén végezzék el az azonosítást.

A teljes körű ügyfél átvilágítás határideje 2019. október 31. Eddig a dátumig a pénztártagoknak be kell mutatniuk vagy valamilyen módon a pénztárhoz eljuttatniuk az alábbi okmányokat:

  • a személyi igazolvány aláírt másolatát,
  • a lakcímkártya lakcímet tartalmazó oldalának aláírt másolatát,
  • a kitöltött és aláírt kiemelt közszereplői nyilatkozatot.

A nem vagy nem teljeskörűen azonosított pénztártagok a törvény értelmében 2019. október 31. után nem vehetnek igénybe szolgáltatásokat egészségpénztári számlájuk terhére mindaddig, amíg nem pótolják a hiányt.

Járuljon hozzá, hogy az ön pénztártag-munkavállalói közül senki ne kerülhessen ebbe a helyzetbe és mindenki zökkenőmentesen használhassa továbbra is a kártyáját! Ehhez az alábbi lehetőségek állnak a munkáltatóink rendelkezésére:

  • Előzetes egyeztetést követően a Patika-csoport munkatársai elvégzik az azonosítást a vállalat telephelyén, a kijelölt helyszínen.
  • A Patika-csoport által megadott névsor alapján a vállalat HR osztálya összegyűjti a szükséges papírokat és eljuttatja pénztárunkhoz.
  • Felhívásunkat kihelyezi telephelyén vagy elektronikusan eljuttatja (megjelenteti hírlevelében vagy elküldi belső levelezési rendszerében) munkavállalóihoz.

További információért kérjük, keresse Pálffy Brigittát munkanapokon 8–16 óra között a +36 1 210 9790-es telefonszámon vagy a munkaltato@patikapenztar.hu e-mail címen.

Felhívás egészségpénztári tagok számára
Ott voltunk a Juttatások 2020 konferencián

Bár még az őszi adótörvény csomag befolyásolhatja a juttatások jövő évi adókörnyezetét, érdemes időben elkezdeni a jövőre tervezett juttatási csomagok kialakítását. Ezt vallja az a közel 100 szakember, akik a Cafeteria TREND Juttatások 2020 című konferencián egy egész napon keresztül az év végi juttatások és a jövő évi kínálat kidolgozásával foglalkoztak.

Vannak juttatási lehetőségek, amelyeket a jogszabály megenged, értékes eleme lehet a munkáltatói csomagnak, mégsem kihasználtak a munkáltatók körében – hangzott el a konferencia nyitó előadásában. A rendezvény az alapok felfrissítése mellett innovatív szolgáltatói megoldásokkal és új koncepciókkal támogatta a résztvevők munkáját.

Fata László juttatási szakértő többek között beszélt az adómentesen adható munkásszállás-juttatás gyakorlati megvalósításáról és a biztosítási termékekről is. – Egy jól megválasztott biztosítás akár egyes meghatározott juttatásként 38,35%-os kedvező közteherrel is adózhat – emelte ki és hozzátette: egy jól tervezett, szabályozott juttatási rendszer sok váratlanul felmerülő problémát kivédhet, például az olyat, mint idén a szociális hozzájárulási adó évközi változása volt, amely sok munkáltatónak adott pluszfeladatot.

Az adótörvényben évek óta létező, kedvező adózású egészségpénztári célzott szolgáltatás tartalommal való megtöltésére mutatott példát a Patika-csoport. Előadásában Vargha László pénzügyi vezető konkrét példával illusztrálta, hogy a 38,35%-os közteherrel adható támogatás milyen széles keretrendszert biztosít a munkáltatók számára többek közt egészségcélú juttatások megvalósítására. Éppen ezért a célzott támogatás megoldást kínál napjaink számos munkaerő-piaci kihívására a toborzástól kezdve a fluktuációcsökkentésen át a munkavállalók hatékonyságának növeléséig, így a jövő évi juttatási csomag kialakításánál mindenképp érdemes számolni vele.

Patika-csoportnál kialakított szolgáltatási modell mind a munkavállalók, mind a munkáltatók számára kényelmes, átlátható és lehetővé teszi akár a kötelező foglalkozásegészségügyi feladat hatékony ellátását, akár a vállalat CSR programjába illeszthető szűrőcsomag biztosítását, vagy mindkettőt együtt. Alkalmas a munkavállalói teljesítmények differenciált elismerésére, de a gondoskodó vállalati márka erősítésére is.

Büszkék vagyunk arra, hogy idén, az első félév során a célzott támogatásra szektorszinten befolyó 611 millió forint egyharmada érkezett hozzánk. Munkáltatói partnereink és az ő pénztártag munkavállalóik elégedettségét mutatja, hogy a célzott támogatást idén nyújtók szinte kivétel nélkül jövőre is élnek a lehetőséggel, de már számos új cég is érdeklődik a támogatási feltételekről. Legtöbben dolgozóik minőségi egészségügyi ellátásához szeretnének hozzájárulni ily módon, hiszen igény esetén a Patika-csoport betegútszervező platformot is kínál.

Bár a résztvevők a konferenciát követően sok új információval indultak haza, most ősszel még csak a juttatási rendszer alapköveit tudják lerakni, illetve a lehetséges alternatívákat kidolgozni. A véglegesítésre az év utolsó hónapjaiban, az őszi adótörvény csomag kihirdetése után kerülhet sor.

További juttatási ötletek 2020-ra

Fotó: freepik.com

Fontos lenne növelni a munkáltatói szerepvállalást

„Magyarországon az évek óta jól működő önkéntes pénztári szektor tökéletes intézményrendszere lehet a nyugdíj- és egészségcélú öngondoskodásnak” – hangzott el a Pénztárszövetség rendezvényén. Abban a szakmai és kormányzati szereplők is egyetértettek, hogy szükség van erre az intézményre, és szükség van a vállalatok szerepvállalására is az öngondoskodás fokozásához.

Dr. Kravalik Gábor, az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének (ÖPOSZ) elnöke a munkavállalók, a munkaadók és az állam közös felelősségéről beszélt az öngondoskodás kialakításában, fokozásában. Ismertette a szövetség reprezentatív közvélemény-kutatásának eredményét, amely szerint a megkérdezettek többsége körében népszerű a Magyar Nemzeti Bank Versenyképességi programjában vázolt automatikus pénztártagság, azaz hogy munkába álláskor mindenki automatikusan elkezd öngondoskodni. 55% szerint az is hasznos lenne, ha a nyugdíj- és egészségcélú megtakarítások között lenne átjárhatóság. A meglévő pénztártagok közel háromnegyede a jelenleginél többet is megtakarítana: havi 10–15 ezer forintra növelnék a hozzájárulásuk mértékét, ha a munkáltatójuk ugyanannyival kiegészítené a megtakarításukat. Amúgy minden második munkavállaló (2 millió fő) lenne hajlandó havi 5–20 ezer forintot fizetni a munkáltatói kiegészítéssel párhuzamosan.

Kravalik úgy vélte, az automatikus pénztártagság mellett a munkáltatói kiegészítés lehetne a másik ösztönző, ami növelné a lakosság megtakarítási lefedettségét. A kutatás arra is rávilágított, a megtakarítási célok rangsorában a váratlan élethelyzet és az önálló lakás vásárlása után harmadik helyen állnak az egészségügyi kiadások.

„A nehéz időkben is jól helytálltak a pénztárak” – mondta Dr. Kandrács Csaba, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénzügyi szervezetek felügyeletéért felelős ügyvezető igazgatója a Pénztárszövetség konferenciáján. Az önkéntes pénztári szektor első féléves adatai alapján az látszik, a kieső munkáltatói tagdíj-hozzájárulások hatására nem csökkent a tagok fizetési hajlandósága, sőt! „Azok, akik bent vannak a rendszerben és ismerik a pénztári szolgáltatásokat, egyre többet fizetnek be és egyre többet áldoznak az egészségükre ebből a forrásból” – emelte ki az MNB hamarosan kinevezésre kerülő új alelnöke. (Kandrács az MNB felügyeleti munkájáért lesz felelős.)

Nagy Koppány az MNB igazgatója előadásában bemutatta azokat az országokat, amelyek az elmúlt években a jegybanki elképzeléshez hasonló rendszert vezettek be. És bár ezek mindegyike egyedi modell szerint működik, abban azonosak, hogy az egyéni öngondoskodást kiegészíti a munkáltatói szerepvállalás és az állami támogatás. „Magyarországon az évek óta jól működő önkéntes pénztári szektor tökéletes intézményrendszere lehet a nyugdíj- és egészségcélú öngondoskodásnak” – tette hozzá a szakember.

Fotó: freepik.com

Fontos munkaerőpiaci tartalék ma Magyarországon a kisgyermekes anyuka

A magyar háromgyerekes nők közel fele nem dolgozik, a részmunkaidő nem „divat”, kevés a családbarát munkahely. A kisgyermekes anyák helyzete nem könnyű a munkaerőpiacon, pedig szakértők szerint a foglalkoztatásuk segítene a munkaerőhiányon. Mi lehet a megoldás?

A statisztika azt mutatja, hogy a 15–64 év közötti egygyermekes nők foglalkoztatási rátája 2017-ben Magyarországon 70,2%, az egygyermekes apáké pedig 88,8% volt. Ez az arány a kétgyermekes nőknél 70,8%, a kétgyermekes férfiaknál 91,3%, a három vagy több gyermeket nevelők esetében az anyák foglalkoztatási rátája pedig 49,2%, a férfiaké 85,5% volt. Azaz az anyák sok esetben nem tudnak egyszerre dolgozni és gyermeket, főként több gyermeket vállalni. Vagy azért, mert nem fér bele az idejükbe, vagy pedig azért, mert a munkahelyek jelentős része nem biztosít kellő támogatást számukra. Mind a munkavállaló, mind a munkaadó szempontjából fontos lenne a helyzet megoldása, hiszen sok nő nem szeretne család és karrier között választani, ráadásul Magyarországon szükség van mindkét szülő fizetésére. A jelenlegi munkaerőhiány miatt a cégek és a gazdaság számára sem mellékes a kérdés, így érdemes körbejárni azt.

Fókuszáljunk a munkavállalói élményre

Azt gondolnánk, hogy a munkaerőhiány fő nyertesei a munkavállalók, hiszen így nő a kereslet irántuk, megtartásuk pedig egyre fontosabbá válik egy cég életében. Ám úgy tűnik, annak ellenére, hogy a kiesett dolgozó miatt kieső termelés, az új dolgozó toborzási és betanítási költsége mind-mind a fluktuáció minimalizálása mellett szól, a hazai munkaadók még mindig nem fókuszálnak megfelelő mértékben erre a problémakörre. „Az employee experience, vagyis a munkavállalói élmény fejlesztése ma már ismert fogalom a cégek gyakorlatában nemzetközi szinten, de itthon még mindig gyerekcipőben jár. Pedig, ha vonzóbbak vagyunk, mint a konkurencia, akkor az ügyfelek számára is vonzóbbak leszünk. Ám a munkavállalói élmény mellett, a munkáltatói márka megfelelő kiépítése is rendkívül fontos.” – mondja Gázmár Domán, a munkavállalói élménnyel foglalkozó EMPX Solutions tanácsadója, aki szerint a kisgyerekes családanyák még kihasználatlan munkaerőpiaci tartalékot jelentenek a munkaerőhiányos helyzetben.

A Profession egy korábbi felmérése is megerősíti, hogy a nők közel felénél a munkakeresés során igenis fontos szempont, hogy gyermekbarát legyen a munkahelyük. „Más országokban a gyermek-és családbarát munkahelyek már megszokottnak mondhatók, és itthon is egyre jobban terjednek a cégeknél a kisgyermekes munkavállaló gyermekei számára berendezett játszószobák az irodákban” – mondja Gázmár Domán.

Az egészségpénztáron keresztül is számos családbarát juttatást biztosíthat a munkáltató az érintett dolgozói számára. Az alábbi linkekre kattintva tájékozódhat a családbarát munkahelyhez kapcsolódó pénztári szolgáltatásokról:

  • Csecsemő- és babaápolási termékek
  • Csecsemőgondozási díj (CSED)
  • Gyermek születése, örökbefogadása
  • Gyermekgondozási díj (GYED)
  • Gyermekgondozást segítő ellátás (GYES)
  • Gyermeknevelési támogatás (GYET)
  • Tanévkezdési támogatás (Óvodáztatás, Beiskolázás)
  • Egyetemi, főiskolai támogatás (tandíj, kollégium, albérlet költsége)
Rosszul állunk, de mihez képest?

Fotó: freepik.com

Jótanács munkavállalóinak: kezdjék az őszt immunerősítéssel

A nedvesebb, hűvösebb idő beköszöntével igen gyakorivá válnak a különböző, főleg légúti megbetegedések. Ez jelentősen növelheti a munkavállalók táppénzben töltött napjainak számát vagy csökkentheti a munkavégzés hatékonyságát. Cikkünkben Dr. Ruzsás Éva, magánegészségügyi ellátó partnerünk, a Doktor24 cégcsoport orvosigazgatója, foglalkozás-egészségügyi szakorvosa, belgyógyásza és kardiológusa válaszol kérdéseinkre.

Miért vagyunk hajlamosabbak ősszel és télen megbetegedni, és mit tehetünk ellene? „A szervezetünket és immunrendszerünket számos tényező gyengíti, ilyen a nem megfelelő táplálkozás, a mozgáshiány, dohányzás, stressz, fokozott alkoholfogyasztás. A hideg idő elől behúzódunk, sokkal többet tartózkodunk másokkal egy zárt légtérben. Ez sajnos kedvez a baktériumok és egyéb kórokozók terjedésének” – kezdi a szakértő.

Az immunsejteink 70%-a a beleinkben található, ezért egészségi állapotunkat nagymértékben befolyásolja a táplálkozás. „Törekedjünk a megfelelő minőségű, összetételű, változatos és mértékletes étkezésre! Fogyasszunk magas vitamin, rost- és ásványianyagtartalmú ételeket, sok friss, az évszaknak megfelelő zöldséget és gyümölcsöt. A lédús őszi gyümölcsök, mint az alma, a körte, a szilva, a szőlő, a szeder és az áfonya magas rosttartalmuknak köszönhetően javítják az emésztőrendszer működését, magas antioxidáns vegyületeiknek és vitaminjaiknak köszönhetően immunerősítőként is funkcionálnak, valamint ásványi anyagaik révén a szervezet sav-bázis egyensúlyát is fenntartják. A zöldségek hasonló élettani hatásúak, valamint alacsony a kalóriatartalmuk, így a fogyni kívánók étrendjének alapját is képezik. Kiválóan támogatják az egészséges emésztőrendszer munkáját az olyan ősszel elérhető zöldségek, mint a sütőtök, a cukkini, a paprika, a paradicsom a fejes káposzta, a karfiol, a brokkoli, a különböző hagymafélék és a hüvelyesek. Gazdagítsuk étrendünket olajos magvakkal, hüvelyesekből készült ételekkel, aszalt gyümölcsökkel!

A táplálkozás mellett rendkívül fontos az elegendő mozgás is. Heti háromszor 30 percnyi mozgással már elősegítjük immunrendszerünk optimálisabb működését. A kellemes őszi időben tett túrázás, illetve séta amellett, hogy kiváló testmozgás, csökkenti a vérnyomást, növeli a szív és-érrendszerünk egészségét, stresszcsökkentő hatású is.” – mondta Dr. Ruzsás Éva orvosigazgató.

Kutatások bizonyították, hogy azok, akik helyesen táplálkoznak és rendszeresen mozognak, 27%-kal kevesebbet hiányoznak munkahelyükről betegség okán. Hazánkban egyre több vállalat dönt úgy, hogy gyümölcsnappal, egészségesebb cateringgel, és/vagy a sportolás támogatásával segítséget nyújt dolgozóinak az egészséges életmód kialakításában, fenntartásában.

A Doktor24 Egészségközpontjában az egészség szakértői nemcsak az ügyfeleiket, hanem megbeszélések során munkatársaikat, üzleti partnereiket is friss és változatos gyümölcstállal várják. Egészségügyi szolgáltató partnerünk amellett, hogy részt vállal dolgozói egészségének megőrzésében, céges partnerei számára is lehetőséget biztosít, hogy akár juttatási csomag vagy egészségpénztárba fizetett célzott támogatás keretében különböző egészségszűrési csomagokat kínáljanak dolgozóiknak. Tény, hogy manapság álláskereséskor a munkavállalók döntésében egyre nagyobb szerepet játszanak az ilyen kényelmi, életminőség-javító és -támogató plusz lehetőségek az egyes munkahelyeken. Ráadásul az egészségcélú támogatást kedvezményes, 38,35%-os adózással adhatja a vállalat. Az egészséges életmód támogatása, az egészségmegőrzés tehát nemcsak társadalmi felelősségvállalási cél, hanem gazdaságilag is kifizetődő a vállalatok számára. Ráadásul az egészséges, motivált dolgozó produktívabb a munkavégzésében.

Támogassa munkavállalói egészségét a Doktor24 menedzserszűrési csomagjai segítségével! Egyedi ajánlatért keresse a Doktor24 értékesítőit a sales@doktor24.hu e-mail címen, ahol a Patika-csoport célzott szolgáltatásáról is felvilágosítást kap!

Ha érdekesnek találta hírlevelünket, küldje tovább ismerőseinek | Ha nem kíván több hírlevelet kapni tőlünk, kattintson ide
  patikapenztar.hu  |  ujpiller.hu  
Copyright ® Patika-csoport  |   2019   |   Minden jog fenntartva.