Patika-csoport hírlevél szolgáltatóknak 2019. január
Sikeres évet tudhat maga mögött a Patika-csoport

2018-ban az összes tagdíjfizetésen belül elérte az 55%-ot az egyéni befizetések aránya, és az eddigi trendek alapján további bővülésre számítunk ezen a téren. A csoport pénzügyi tervei 2019-ben 68, 2020-ban 71, 2021-ben pedig már 77%-os egyéni tagdíjaránnyal kalkulálnak változatlan jogszabályi környezetet feltételezve.

A Patika-csoport egészségpénztárai együtt haladnak a szektorral: nő az egyéni tagdíjbefizetések aránya és a tagságon belül bővül az egyénileg fizetők köre. Bár számos tényező inkább hátráltatta, semmint segítette az öngondoskodás fejlődését tavaly, mégis nő azok száma, akik felismerik az egészségcélú megtakarítás szükségszerűségét. Emellett azt reméljük, hogy a munkáltatók is felismerik azt, hogy felelős foglalkoztatóként komoly szerepük van az öngondoskodás támogatásában, aminek kiváló eszköze az egészségpénztár.

2018-ban az előzetes adatok szerint a Patika-csoport tagdíjbevétele megközelítette a 4,1 milliárd forintot, ezen belül az egyéni befizetések meghaladták a 2,2 milliárdot. A pénztári öngondoskodást többek között az egyéni befizetések után járó 20%-os szja-jóváírás hajtja. Az állami támogatás költségelvonás nélkül növeli a pénztártag megtakarítását, amelyet a következő évben bármilyen szolgáltatásra elkölthet. Egyre többen vásárolnak például gluténmentes élelmiszert patikakártyájukkal, vesznek igénybe magánegészségügyi ellátást vagy fedezik a család gyógyszerkiadásait patikakártyával.

A három legnépszerűbb egészségpénztári szolgáltatáscsoport alakulása (%, 2016–2018)

Napról napra szélesebb a tudatos egészségpénztári tagok köre, akik választásában egyre nagyobb súllyal szerepelnek a költségtényezők és a minőségi szolgáltatás iránti igény. Mivel a hazai egészségügy forráshiányos, az ellátás minőségének növeléséhez szükség van a magánforrások törvényes becsatornázására. Az önkéntes egészségpénztári szektor erre kínál megoldást.

A pénztárak szerepét tovább erősítheti, hogy az állami szja-kedvezmény a munkáltatói hozzájárulás és az adomány után is igénybe vehető 2019. január 1-től, valamint a sok munkáltatói partnerünk által választott célzott támogatás is jó eséllyel fokozza az egyéni öngondoskodási hajlandóságot.

Fotó: pxhere.com

20 éves a patikakártya

Tagjaink megmutatták, hogy a kieső céges feltöltéseket magán forrásokból pótolják, mert szükségük van az egészségpénztári szolgáltatásokra. Tavaly több mint kétmilliárd forint érkezett be december végéig, és biztosak vagyunk abban, hogy idén ez az összeg tovább nő. Ez az igazi ajándék az idén 20 éves fennállását ünneplő Patika Egészségpénztárnak.

A Patikapénztár azon kevés, az indulása óta változatlanul magyar tulajdonban lévő kasszák egyike, amely épségben, egészségben megélte a 20. születésnapját. Bár az önkéntes pénztári szektor erősen kitett a napi kormányzati politikának, a rugalmas szervezeti struktúra, az ügyfélközpontúság, a szolgáltatások magas minősége és a függetlensége minden nehézségen átlendítette a pénztárat, amelynek ma több mint 100 000 aktív tagja van, 6500 munkáltatói partnere és 10 ezernél is több szolgáltatóval áll szerződéses kapcsolatban. Ezzel évek óta a 4. legnagyobb ágazati szereplő, amely hidat teremt a munkáltatók és a lakosság között az öngondoskodás erősítése, az egészségügy fenntartható finanszírozásának megteremtése érdekében.

A 20 éves sikertörténetben döntő szerepük van a gyógyszerészeknek, akik az induláskor a szükséges tőke mellett a szaktudást és a patikakártya elfogadásának lehetőségét is biztosították a pénztár számára. „Összefogás a betegek érdekében” – volt az induló Patikapénztár szlogenje, amelyet a támogatók találtak ki, utalva arra, hogy a betegség lelki terhei mellett az anyagi nehézségeket is enyhíteni kell.

A hazai egészségügyi szolgáltatások finanszírozásának problémája már akkor látszott többek között a patikákban: 10 év alatt 29-szeresére nőtt a magyar lakosság gyógyszerkiadása. „Míg 1990-ben 2,5 milliárdra, 1999-ben 73 milliárd forintra rúgott az az összeg, amelyet gyógyszerekért fizettek ki” – nyilatkozta 2000 májusában a Napi Gazdaságnak Lukács Marianna, a Patika Egészségpénztár alapító tagja. Az első évben 500 gyógyszertár – akkor ez a szám azt jelentette, hogy minden negyedik patika – csatlakozott elfogadóhelyként a pénztárhoz, amely ezután a K&H segítségével tömegesen tudott POS-terminálokat telepíteni a gyógyszertárakba.

Lukács Marianna azt vallja, a folyamatokat a legelső pillanatban úgy kell megtervezni, hogy azok kiszolgálják a cég későbbi növekedését. Ezért számára nem is volt kérdés, hogy a pénztár indításakor – 1999-ben elsőként a szektorban –megjelenjen a kényelmes fizetést biztosító patikakártya is. Az első évben ötszázan léptek be a kasszába.

– Annyi tagunk volt, ahány szolgáltatónk. Az ötszáz pénztártag – bár elmaradt a várakozásainktól – jelentős eredmény volt akkoriban, hiszen az önkéntes egészség- és önsegélyező pénztárak összesen sem tartottak nyilván 100 ezer főt. A pénztári szektorban a kiváló szolgáltatás mellé türelemre is szükség van: tíz év alatt sikerült elérnünk a százezres tagságot. Ebben az időszakban fejlesztésre fordítottuk a bevételünk jelentős hányadát, aminek köszönhetően elértük, hogy a Patika-csoport ma több lábon áll: a szolgáltatóknak, munkáltatóknak, tagoknak egy kézből több szolgáltatást kínálunk, ami a stabil működésünk és a kiegyensúlyozott növekedésünk záloga – mondja az alapító.

A menedzsment immár 20 éve dolgozik azon, hogy minél többen, minél hosszabb ideig éljenek egészségesen, hogy javuljon az egészségértés a hazai lakosság körében, hogy nőjön azok aránya, akik rendszeresen mozognak, egészségesen táplálkoznak, és tisztában vannak a prevenció fontosságával. Az innováció ma is hangsúlyos szerephez jut a társaság üzleti stratégiájában. Ennek köszönhető például, hogy a Patikapénztárba érkező befizetések egyharmada online bankkártyás fizetés, amely a saját engedélyezési rendszernek köszönhetően azonnal gyarapítja a tag költhető egyenlegét. Egy éve már arra is van lehetőség a CIB Bank pilotprojektjének köszönhetően, hogy a pénztártagok állandó utalási megbízást adjanak a Patikapénztár weboldalán. A biztonságos és ingyenes kényelmi szolgáltatás leveszi a tag válláról a rendszeres befizetés gondját: a tetszőlegesen megadott összeget a bank minden hónapban ugyanazon a napon levonja a bankkártyáról, és jóváírja az egészségpénztári számlán.

Az idei zászlóshajó: célzott támogatás

A befektetés- és fejlesztésközpontú vezetési szemléletnek köszönhető az is, hogy a pénztár az idén januártól főszerepbe került céges célzott támogatás révén egyedülálló megoldást kínál mind a munkáltatóknak, mind a munkavállalóknak: a cégcsoporton belül rendelkezésre álló többzsebes kártyatechnológiának köszönhetően kizárólag a csoporthoz tartozó két kassza tagjai tudják a meglévő patikakártyájukkal költeni a célzott munkáltatói támogatást már a januári induláskor akár a gyógyszertárakban, akár a magánegészségügy szereplőinél.
Nem véletlen, hogy az előre kidolgozott csomagokra számos munkáltató már decemberben szerződött a pénztárral, sokan pedig januárban döntenek a célzott támogatásként finanszírozott szolgáltatásokról.

Újévi fogadalmak: főszereplők a megtakarítások és az egészség

Az emberek ötöde tenne 2019-re újévi fogadalmat: a legtöbben pénzügyekkel, valamint életmódváltással kapcsolatos célokat fogalmaznak meg, ezt követik a karrier célok – derül ki az egyik kereskedelmi bank megbízásából készített kutatásból.

A Budapest Bank kutatásából kiderül, a leggyakoribb tíz magunknak tett ígéret fele pénzzel kapcsolatos, három pedig az egészséges életmódot célozza. A megkérdezettek 21%-a tervezte, hogy megfogad valamit újévkor. A fogadalomtételben a kor tűnik leginkább meghatározónak: a fiatalabb korosztály, a 18-29 évesek hajlamosabbak inkább arra, hogy újévi fogadalmakat tegyenek. Az újévi fogadalmat tenni tervezők 34%-a többet szeretne sportolni, 32%-uk több pénzt tenne félre valamilyen célra (tavaly ez a szám 22% volt), 31%-uk pedig általánosságban jobban szeretne spórolni.

Az újévi ígéretet felsorolók 75%-a úgy véli, valószínűleg betartja majd, amit megfogadott, 24% kifejezetten biztos benne. Ha csak a pénzügyi fogadalmakat vizsgáljuk, 20% biztos benne, hogy betartja az ígéretét. A legbiztosabbak magukban a dohányzásról való leszokást tervezők: 30% szerint neki biztosan menni fog, ami nagyon erőteljes elhatározásra utal. Érdekes, hogy a megkérdezettek 45%-a négy vagy több fogadalmat is tervez tenni. A mennyiség csökkentheti a sikeresség valószínűségét; 37% vallja, hogy van olyan fogalma, amelynek teljesítésében nem bízik.

A tavalyi évkezdetkor megfogadott 10 leggyakoribb cél fele is pénzügyi vonatkozású volt, de 2018-ban felkerült még a tízes listára két másik vállalás, hogy többet tesznek a munkahelyi előrejutásért, valamint hogy elkezdenek valami újat tanulni. 2018-ra az emberek 30%-a egy fogadalmat, 31% négy vagy több újévi fogalmamat tett. 40% azt vallja, sikerült betartania legalább egy 2018-ra tett fogadalmat, 42%-nak csak részben sikerült. Csak a pénzügyelet tekintve még jobb az arány: 45% tartott be legalább egy fogadalmat. Ugyanakkor 39%-nak egyetlen újévi fogadalmát sem sikerült betartania tavaly. A kudarc okai között élen szerepel a kitartás elégtelensége (30%), az anyagiak hiánya (20%), és a váratlan helyzetek kizökkentő hatása (19%).

A legrosszabb eredm ény a káros szenvedélyek elhagyásánál mérhető: a tavaly újévi fogadalmat tevők mintegy kétharmada (69%) a dohányzásról való leszokást nem tudta megvalósítani.

2019-ben bővül az egészségre költhető adókedvezmény

Idéntől nemcsak az egyéni befizetésekre jár a 20%-os szja-jóváírás, hanem a munkáltatói befizetések után is, ha azok munkáltatói hozzájárulásként vagy adományként gyarapítják a pénztártagok egyéni számláját. Ennek a módosításnak mindenki örülhet!

Az elfogadott szja-törvény szerint a munkáltatói hozzájárulás jövedelemnek minősül és bérként adózik, amely után a munkáltató adó és közterhe 21%, a pénztártag munkavállaló adó és közterhe 33,5%. Fontos kedvezmény azonban, hogy jár utána a 20%, akár évi 150 ezer forintos adókedvezmény, valamint beleszámít a nyugdíjalapba is. (Az idei munkáltatói egészségpénztári juttatásokról és az azokra vonatkozó szabályokról ITT olvashat.)

Szja-kedvezmények = 150 ezer Ft
20% az egyéni befizetés után
20% a munkáltatói hozzájárulás és az adomány után
10% az egészségtervvel alátámasztott prevenciós költések után
10% a 24 hónapra lekötött megtakarítás után

Egyre több szja-t költhetnek egészségükre tagjaink

2018-ban csoportszinten 400 millió forintot, 2019-ben várhatóan 450 millió forint szja-visszatérítést írunk jóvá tagjaink egyéni számláján. Az öngondoskodásért cserébe kapott állami ajándékpénz levonás nélkül gyarapítja a tagok megtakarítását és azonnal költhető bármelyik egészségpénztári szolgáltatásra.

Az adókedvezmény újabb egészségügyi költéseket és újabb befizetéseket generál, ami a pénztár növekedésének egyik motorja. Kimutatásunk szerint a legtöbb pénztártag az év során teljesített egyéni befizetése révén jogosult a kedvezményre, míg a prevenciós költések után járó 10%-os visszatérítés kihasználatlan lehetőségként él. A szűrővizsgálatokra költött megtakarítások bővülésében számítunk szolgáltatói partnereink együttműködésére, hiszen az egészségpénztár filozófiájának lényege épp a betegségek megelőzése lenne. Ezért is tettük a honlapunkon letölthetővé az egészségterv-nyomtatványt, amely kitöltéséhez köti a NAV a prevenció után járó 10%-os szja-visszatérítést.

A prevenciós vizsgálatokkal az szja-jóváírásnál lényegesen többet is nyerhetnek tagjaink: az időben felfedezett betegség kisebb ráfordítással gyógyítható, kevesebb kiesést jelent a munkából, vagy esetleg rámutat rizikófaktorokra, életmódbeli problémákra, amelyek révén elkerülhetővé válnak súlyos betegségeket.

Állami vagy magán?

A karácsonyi ünnepek előtt a Világgazdaságnak adott interjújában beszélt Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkár a köz- és a magánellátás szétválasztásával kapcsolatos elképzelésekről. Ezek szerint az egészségkormányzat ellenzi a fizetős egészségügyi ellátás beemelését a közegészségügybe.

„Egészségpolitikai szempontból fontos, hogy értsük és lássuk, milyen a kapcsolat a köz- és a magánellátás között. Melyek azok a területek, amelyek nagyon fontosak és egymást támogatják, és melyek azok, amelyek azért nőttek ki, mert vagy szabályozatlan volt a terület, vagy egy megélhetési együttműködés jött létre, amelynek a jogszabályi környezete nincs kialakítva” – válaszolta a Világgazdaság kérdésére Horváth Ildikó. A szakember ugyanakkor leszögezte azt is: a választás lehetősége mindenkinek adott, aki szeretne valamilyen szolgáltatást vásárolni, megteheti. Nem támogatja viszont a fizetős egészségügyi ellátás beemelését a közegészségügybe.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 22 pontos egészségügyi javaslatcsomagjára utalva Horváth Ildikó azt mondta, abban a jegybankkal egyformán gondolkodnak, hogy a lakosság várható élettartamát emelni kell, hiszen a számítások szerint plusz egy év a magyar gazdaságnak 4%-os GDP-növekedést hoz. „Keressük, nézzük, vizsgáljuk, hogy más országok milyen biztosítási rendszert használnak, és Magyarországon melyik példa lenne megvalósítható. Jöjjenek-e az üzleti biztosítótársaságok, vagy legyen állami biztosító? Ezen még dolgozunk, és ehhez tisztán kell látnunk a köz- és a magánegészségügyi ellátókkal kapcsolatos kérdésekben” – tette hozzá a szakember.

Mit együnk 2019-ben?

Dietetikusok régóta tartó vitája, hogy melyik étrend lehet optimális az emberi szervezet számára. Egy friss kutatás szerint számtalan táplálkozási szokás vezethet hosszú és egészséges élethez, a stresszes, nagyvárosi életforma viszont mindegyik hatását rontja. Ennek ellenére évről évre vannak diéta trendek. Íme a 2019-es favoritok.

A magas zsír- és alacsony szénhidrát-tartalmú ketogén étkezéstől kezdve a testünk jelzéseire hallgató, egyél, amit kívánsz típusú táplálkozási szokásig hosszú a lista, amiből válogathatunk, ha valamilyen dedikált étrendet szeretnénk követni 2019-ben. A CBC összegyűjtötte néhány szakértő véleményét. Arra nem vállalkozunk, hogy állást foglaljunk a dietetikusok örök vitájában és megmondjuk, ezek közül melyik „Az egészséges”. Az viszont biztos, hogy a stressz, a környezeti ártalmak, a levegővel és a táplálékkal a szervezetünkbe kerülő kemikáliák bármelyik étkezési mód jótékony hatását semlegesítik.

2019-ben pedig az étkezési szokások egészségre gyakorolt hatása mellett egyre nagyobb szerephez jutnak az egyes diéták fenntarthatósági aspektusai is.

Ketogén étkezés

A keto már 2018-ban nagyon népszerű volt, és szakértők szerint 2019-ben is hódítani fog a magas fehérjebevitelt és nagyon kevés szénhidrátot és cukrot tartalmazó étrend. (ITT olvashatja a Ritmus.hu 2018-as trendajánlóját.)

A drasztikusan került szénhidrátok helyett a zsírok ennek a diétának a főszereplői annak érdekében, hogy beinduljon a szervezetben a ketózis. Vagyis az elégetett zsírokból és nem a szénhidrátokból jut a szervezetünk energiához. A kifejezetten szigorú táplálkozás követői azonban nemcsak az egészségtelen szénhidrátokról, például a cukorról mondanak le, hanem az egészségesnek tartott gyümölcsökről és bizonyos zöldségekről is. Miközben vizsgálatok igazolják, hogy a ketogén étkezés jótékonyan hat a gyerekkori epilepsziára és a kettes típusú cukorbetegségre, dietetikusok általában nem javasolják fogyókúrás céllal.

Paleo + vegan = pegan

Néhány éve Mark Hyman, a clevelandi Funkcionális Orvoslás Klinika (Cleveland Clinic Center for Functional Medicine) igazgatója használta először a kifejezést, amely azóta egyre népszerűbb. A pegan étkezés az állati termékeket kerülő vegetáriánus és az ősi étkezési szokást követő paleo diéta keveréke. A szabályai viszonylag egyszerűek: kerülni kell a cukrot és a keményítőt, és sok növényi táplálékot kell fogyasztani. Az állati eredetű élelmiszerek kiválasztásánál pedig figyelembe kell venni, hogy azok fenntartható gazdaságból vagy termelésből származzanak. A pegan étkezés a jó zsírokat részesíti előnyben: a magokat, a dióféléket, az olíva olajat, az avokádót.

Időszakos koplalás

Az utóbbi években divatba jött diéta nem a mire, hanem a mikorra fókuszál: a heti két koplaló napot leszámítva a többi öt napon azt eszünk, amit szeretnénk. A nélkülözős napokon azonban legfeljebb egyszeri kis étkezés a megengedett nőknél 400–500 kalória, férfiaknál 500–600 kalória beviteléig. Kutatások szerint ezzel a módszerrel lehet fogyni, sőt a vizsgálatok azt is megállapították, hogy ha az időszakos koplalás mellé rendszeres testmozgás társul, csökken a rossz koleszterinek szintje és a vérnyomás.

Főszerepben a növények

Az Amerikai Egyesült Államok mezőgazdasági minisztériuma (US Department of Agriculture) szerint a felnőtteknek napi 3–5 alkalommal kellene zöldségeket és 2–4 alkalommal gyümölcsöket fogyasztaniuk. Másképp fogalmazva: napi szinten az elfogyasztott étel fele legyen valamilyen termés az állati termékek helyett. Tartsunk például heti három húsmentes napot, vagy figyeljünk oda, hogy minden étkezéskor legyen a tányérunkon zöldség vagy gyümölcs – javasolják a szakértők.

Gondos étkezés

Az egyre többek által követett koncepcióban a testünk diktál: akkor eszünk, amikor éhesek vagyunk, azt, amit kívánunk és annyit, amennyivel jóllakunk. A diéta mentes a fekete/fehér gondolkodásmódtól, a követői szerint semmilyen étel nem káros vagy jótékony önmagában. A követői az ösztönökre helyezik a hangsúlyt, hiszen a kisgyerek is megeszik bármit, amit megkíván és bármikor, amikor úgy érzi, éhes. A szakértők szerint az ösztönös étkezés pozitívan hat az ember és étel viszonyára, ami javítja az életminőséget. Ráadásul bátorítja, hogy élvezzék az életet, ami például a slow mozgalmak fontos üzenete is.

Ha érdekesnek találta hírlevelünket, küldje tovább ismerőseinek | Ha nem kíván több hírlevelet kapni tőlünk, kattintson ide
  patikapenztar.hu  |  ujpiller.hu  
Copyright ® Patika-csoport  |   2019   |   Minden jog fenntartva.