Patika-csoport hírlevél szolgáltatóknak 2018. december
2019 az egészségpénztárak éve lehet

2018-ban nyilvánvalóvá vált, a lakosság egyre szélesebb rétege ismeri fel, hogy szükség van az egyéni megtakarításaira, ha gyorsan, kellemes környezetben szeretne minőségi orvosi ellátáshoz jutni. A pénztártagok számára az egészségpénztár már nemcsak egy a munkáltatótól kapott juttatás, hanem tudatosan választott öngondoskodási forma.

– Az attitűdváltás miatt 2018-at a Patika-csoport egyik legsikeresebb évének gondolom. A tagjaink megmutatták, hogy a kieső céges feltöltéseket magán forrásokból pótolják, mert szükségük van a pénztári szolgáltatásokra. A patikakártyás költések hatékonyan finanszírozzák a saját és a családjuk egészségügyi kiadásait. Idén közel 2 milliárd forint érkezett be december elejéig, és biztos vagyok abban, hogy jövőre ez az összeg tovább nő – mutatott rá Dr. Lukács Marianna, a jövőre 20 éves fennállását ünneplő Patika Egészségpénztár egyik alapítója, a cégcsoport vezérigazgatója.

2019-ben az egyéni befizetések bővülése mellett a munkáltatói szerepvállalás is lendületet kaphat újra az elfogadott adócsomagban lévő változásokra adott patikás válaszoknak köszönhetően.

– A Patika-csoport pénztárai a munkáltatói hozzájárulást felváltó célzott szolgáltatással minden eddiginél testre szabottabb, a munkáltatók és a munkavállalók szövetségét erősítő céges feltöltési lehetőséget kínálnak, ráadásul a piacon elsőként fizető kártyával. Az eddigi munkáltatói érdeklődésekből arra következtetek, hogy ismét nőni fognak a céges befizetések és lesznek más pénztártól átlépő új munkáltatók is, ami természetesen az egyéni tagság bővülését is elősegíti – tette hozzá Lukács Marianna.

Szerinte bármilyen megoldást dolgoz ki az egészségügyi kormányzat a köz- és magánellátás drasztikus szétválasztására – akár például a francia modellt, ahol az orvosnak döntenie kell, hogy kizárólagosan az állami ellátásban vagy a magánrendelésen dolgozik –, az a társadalombiztosítási ellátások szűkülését jelentheti.

– Gondoljunk csak arra, hogy a Honvéd Kórház koraszülött osztályának időleges vagy akár teljes bezárása a NEAK történetében új korszakot nyitott: már nem az a kérdés, hogy van-e pénz az ellátásra, hanem az, hogy van-e, aki gyógyítson az állami intézményekben. A jövőben tehát felértékelődhet az önkéntes egészségpénztárak immár ellátói és finanszírozói szerepe.

Egyelőre csak találgatni lehet, hogy a kormányzat előtt lévő rendelettervezet alapján milyen megoldás születik majd a magán- és közellátás szétválasztására, mindenesetre a kérdés 2014 után 2018 októberében ismét napirendre került és komoly szakmai visszhangot váltott ki. Abban a legtöbben egyetértenek, hogy értelmetlen és káros a magán- és közellátás radikális, tiltáson alapuló szétválasztása, ugyanakkor fontos lenne a transzparens, mindenki számára átlátható rendszer létrehozása, amelyben a magánforrások bevonása nem a paraszolvencia, hanem az intézményesített formában megvalósuló öngondoskodás révén történik. Erre kínál évek óta államilag támogatott lehetőséget az önkéntes egészségpénztári szektor.

Duplasiker a patikás akció

Nemcsak az egy hónap alatt beérkezett 1,3 milliárd forint döntött meg minden eddigi rekordot, hanem a bővülés növekedési üteme is. A 20%-os dinamika arra enged következetni, hogy erősödik a hazai lakosság körében az a réteg, aki tudatosan spórol várható egészségügyi kiadásaira.

Minden korábbi rekord megdőlt idén a novemberi akciónkban. Egyrészt az összes befizetés – egyéni és munkáltatói hozzájárulás együttesen – megközelítette az 1,3 milliárd forintot, ami 20%-kal több mint a tavalyi hasonló időszak eredménye. Másrészt a tagjaink még soha nem voltak ennyire aktívak: a 2018 novemberében fizetett egyéni tagdíjak értéke 22%-kal haladta meg a 2017. novemberi tagi befizetésekét. Jóllehet évek óta azt tapasztaljuk, hogy nő a kedvezményes befizetési időszak kihasználtsága, idén azonban a növekedés üteme is felülmúlta a várakozásainkat. A korábbi átlag 10%-os bővülés helyett 2018-ban 20%-kal több pénz érkezett a pénztárba.

Eredményeink alapján látszik, hogy szélesedik azok köre, akik felismerték az öngondoskodás fontosságát és ehhez az egészségpénztárat választották társul. Ők azok, akik rendszeresen vesznek igénybe magánegészségügyi ellátást, törekszenek az egészséges életre, a betegségek megelőzésére és fontos számukra, hogy egy esetleg felmerülő váratlan egészségügyi probléma se okozzon megoldhatatlan anyagi terhet a családban. Az adatok azonban azt is megmutatják: a teljes tagság arányában még mindig szűk körről beszélünk, tehát bőven van még tartalék a rendszerben.

A befizetések emelkedését szerintünk több tényező hajtja. Egyrészt a hazai magánegészségügyi ellátások bővülése és az állami rendszerben tapasztalható hiányosságok. Ezek a tényezők sokak számára egyértelművé teszik, hogy hosszú távon a rendszer kizárólag a saját források becsatornázásával működtethető fenntartható módon. A médiában is egyre több cikk jelenik meg a lakosság egészségi állapotáról, a sok tényező tekintetében a nemzetközi átlagtól jelentősen elmaradó mutatóinkról, az egészségügyi ellátás problémáiról, az orvoshiányról, és a mindezekre valamilyen választ adó kormányzati tervekről.

Ahogyan a szektor egészére, a Patika-csoport két pénztárára is jellemző a magánegészségügyi ellátásra kifizetett szolgáltatás dinamikus bővülése: 2018-ban a pénztártagjaink összes költésének már közel negyede ilyen céllal történt. A kifizetések azonban még mindig messze elmaradnak a teljes magánegészségügyi piac becsült 300 milliárd forintos nagyságától, pedig az egészségpénztári szolgáltatás kihasználásával a lakosság akár 20%-kal többet fordíthatna megelőzésre és gyógyulásra az szja-visszatérítésnek köszönhetően.

Van tere a munkáltató egészségcélú juttatásának

A média hangos a cafeterialehetőségek megnyirbálásáról szóló hírektől, azt azonban kevesen említik, hogy az egészségcélú támogatási lehetőségekre milyen módon lesz lehetőségük a cégeknek. A Patika-csoport különleges, egyedi megoldást dolgozott ki a célzott szolgáltatás támogatására.

Egyértelműen fontos szerepük van az egészségcélú juttatásoknak a munkaerő megtartásában és a megszerzésében is legyen szó bármilyen korosztályú és munkakörben dolgozó alkalmazottról.

– A hozzájárulásnak nemcsak a munkavállalók teljesítményének elismerésében, hanem az ország versenyképességének fokozásában is egyre nagyobb a szerepe – mutatott rá Vargha László, a Patika-csoport pénzügyi igazgatója a novemberi partnertalálkozón tartott előadásában utalva arra, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) is hangsúlyos szerepet szán az egészségpénztáraknak a jövőben. Az MNB által a kormányzatnak benyújtott, az ország versenyképességének javítását célzó 180 pontból 22 foglalkozik az egészségi állapot javításával és abban a lehetséges – többek között az önkéntes pénztári – finanszírozási formákkal.

2019-ben a vállalatok három juttatási forma között választhatnak, hogy milyen módon szorgalmazzák dolgozóik egészségmegőrzését. Az igazi újdonság a célzott szolgáltatás támogatásának előtérbe helyezése, amely révén a vállalatok kedvezőbbé tehetik munkavállalóik számára a gyógyszer- és gyógyászati segédeszközök vásárlását, vagy azt, hogy a dolgozók a magánegészségügyi ellátás keretében vegyenek igénybe szűrővizsgálatokat, kezeléseket.

Célzott szolgáltatás patikásan

A 40,71%-os adózással korlátlan összegben adható juttatás lehetőséget teremt a munkavállalók differenciált motiválására. Januárban, a szektorban elsőként a Patika-csoport pénztárai kártyával költhető, egyszerű adminisztrációval adható megoldással indulnak.

A célzott támogatás – a piacon elsőként a mi cégcsoportunknál – fizető kártyával vehető igénybe. A munkáltató egységes, 6%-os pénztári költséglevonással számolhat az akár évi egy utalással is adható juttatásért. Az ügyfélszolgálatunk a támogató céget teljes mértékben tehermentesíti. Az eddig beérkezett munkáltatói igények alapján elkészítettünk egy átlátható, könnyen kitölthető szerződéstervezetet előre kialakított szolgáltatáscsomagokkal, de természetesen rugalmasan kezeljük az egyedi igényeket. A célzott támogatás egyik extrahozama pont az, hogy a támogatási cél kijelölésében maximálisan érvényesülhetnek a munkáltatói érdekek. Ha a HR célja a betegállományban töltött napok számának csökkentése, érdemes magánegészségügyi ellátásra vagy szolgáltatásalapú egészségbiztosításra biztosítani forrást, míg ha az egészséges életmód támogatása a fő stratégia, az évi rendszeres szűrővizsgálatok költségét fedezheti a vállalat a szolgáltatással – ismertette Vargha László a Patika-csoport pénzügyi vezetője.

Ebben az új konstrukcióban a patikakártya használatában a munkavállaló pénztártag nem érzékel változást, hiszen a célzott támogatást is kártyával költheti, akárcsak eddig a munkáltatói hozzájárulást.  Ráadásul a saját befizetések és a munkáltatói „pántlikázott” pénz ugyanazzal a fizető kártyával finanszírozható a Patika-csoport saját rendszerének köszönhetően.

A patikakártya kényelmes használatát segíti, hogy a pénztártag a különböző egyenlegeket az eddig megszokott módon honlapjainkon, az online egyenleglekérdező menüben tudja követni és ellenőrizni. Természetesen a munkavállalók a céges feltöltéstől függetlenül gyarapíthatják privát befizetéssel eddigi egyenlegüket, és a patikakártyát is a jelenlegi széles szolgáltatási körben használhatják.

Újdonság, hogy a juttatás kizárólag a munkaviszony ideje alatt jár, valamint a szerződésben megadott határidőig a dolgozók által fel nem használt pénz a munkaadót illeti meg.

Az új konstrukció elterjedését segítendő a célzott támogatást egységes, 6%-os pénztári költséglevonás terheli, és energiát, figyelmet spórolva akár évi egy utalással is teljesíthető.

A munkáltatói hozzájárulás és adomány is tovább él

Fotó: freepik.com

Beteg gyerekeket támogat színházi előadással a Gyermekmentő Szolgálat

A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat (NGYSZ) a hagyományoknak megfelelően ismét megtartja jótékonysági estjét a Vígszínházban: az idén Molnár Ferenc Liliom című darabjának december 17-ei előadására lehet emelt árú jegyet vásárolni.

A 25 ezer forintos jegyek megvásárlásával a nézők a Gyermekmentő Szolgálat egészségügyi programját támogatják. Az előadás után a vendégek részére a szervezet fogadást ad – olvasható a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat MTI-hez eljuttatott közleményében.

Molnár Ferenc Liliom című műve 110 éve hódítja meg a világ színpadait. Julika és Liliom szerelmének legendája megihlette a világ nagy művészeit. Orson Welles rádiójátékot, Fritz Lang filmet rendezett, Ingrid Bergman pedig eljátszotta Julikát.

A Vígszínházban Csortos Gyula és Varsányi Irén vitte sikerre Molnár életművének egyik kiemelkedő alkotását, legutóbb pedig Kaszás Attila és Eszenyi Enikő játszotta a két főszerepet. A Vígszínház házi szerzőjének művei tovább élnek a Víg színpadán, A Pál utcai fiúk, a Játék a kastélyban és A testőr után a Liliomot is újra láthatja a közönség. Az előadás szereplői között megtalálható Hajduk Károly, Szilágyi Csenge, Orosz Ákos, Waskovics Andrea és Zoltán Áron. A darabot ifj. Vidnyánszky Attila állította színpadra.

Az előadásra jegyeket rendelni a jótékonysági szervezetnél lehet.

A fiatalok a gondoskodó vállalatot keresik
Az amerikai piacon a munkát keresők az adott álláshoz kínált egészségbiztosítási konstrukció alapján döntenek, és a bér csak a negyedik-ötödik befolyásoló tényező a munkavállalói szerződés megkötésekor – mondta a Patika-csoport üzleti reggelijén Dr. Trautmann László, a Budapesti Corvinus Egyetem Mikroökonómia tanszékének tanára.

Partnertalálkozó keretében mutattuk be munkáltatói partnereinknek a Patika-csoport célzott szolgáltatásra kidolgozott egyedülálló modelljét. Az üzleti reggelin Dr. Trautmann László, a Budapesti Corvinus Egyetem Mikroökonómia tanszékének tanára, a Patika Egészségpénztár ellenőrző bizottságának elnöke beszélt arról, milyen helyzetben vannak ma a vállalatok és mit ér az egészségcélú támogatás.

– A világban zajlik a technológiai forradalom, amely átalakítja a munka világát, és amely egyaránt kihívást jelent a kormányoknak és a vállalatoknak. A magyar felzárkózási folyamat is alárendelt ennek a techváltásnak, amely révén a vállalatok új szerepbe kerülnek, úgy is, mint munkáltatók. A mai munkaerőpiacra sokféle piaci szegmensből eltérő igényekkel érkeznek a munkavállalók, és a vállalatoknak kell megtalálniuk, hogy mitől lesznek vonzók a tehetségek számára. Meg kell, találják, mi az a motiváló elem, amely a céghez vonzza, és ott tartja a munkavállalókat, amitől ők lojálisak lesznek a vállalathoz, és jól fogják alkalmazni a modern technológiát. A mesterséges intelligencia korában a vállalat egyre inkább közösséggé válik, ahol szeretik egymást a beosztottak és a főnökök. Ez új Magyarországon. A Budapesti Corvinus Egyetem szervezett a vállalatvezetők és hallgatók között egy beszélgetést. Ott kiderült, hogy a hallgatók félnek a pillanattól, amikor nekik ki kell lépni a munkaerőpiacra. Támpontokat keresnek, hogy ki fogja őket segíteni, milyen életpályamodellre számíthatnak, a munkáltató hogyan fog gondoskodni róluk – mutatott rá Trautmann László.

Ebben a helyzetben a benefitjellegű juttatásoknak felértékelődik a szerepük: a munkáltatók ezen keresztül tudnak a munkavállalóiknak olyan szolgáltatásokat kínálni – különösen az egészség és az oktatás területén –, amelyek a cég hosszú távú munkaerő-megtartó képességéhez hozzájárulnak.

– Jól látszik a trend az amerikai piacon például, ahol a munkakeresők az adott álláshoz kínált egészségbiztosítási konstrukció alapján döntenek, és a bér csak a negyedik-ötödik befolyásoló tényező a munkavállalói szerződés megkötésekor – mondta Trautmann, aki szerint az alakuló új vállalati modellben nagyon fontos lesz a cégek ilyen típusú felelősségvállalása. És mivel a versenyképesség fokozása érdekében nincs alternatívája a hagyományos működési struktúra megújításának, a trenddel a hazai üzleti szereplőknek is lépést kell tartaniuk.

A partnertalálkozón Vargha László pénzügyi vezető ismertette a célzott szolgáltatásra kidolgozott patikás modellt.

Fotó: freepik.com

Dübörög a bankkártyás befizetés

November végén átlépte az egymilliárd forintot az online bankkártyás befizetés értéke. A tavaly márciusban indított fizetési csatornán érkezik ma már csoportszinten az egyéni befizetések közel 35%-a.

A hazai elektronikus pénzforgalom robbanásszerűen nőtt az elmúlt néhány évben. Az MNB kimutatása szerint a kártyás vásárlás (interneten és fizikai üzletben) 2010 és 2017 között több mint háromszorosára nőtt akár a fizetések gyakoriságát, akár az értékét nézzük. Az online bankkártyás fizetések értékének növekedése még impozánsabb: ugyanebben az időszakban a kilencszeresére nőtt.

Felismerve az igényt, a Patika-csoport 2017 márciusában indította el az online bankkártyás számlafeltöltés lehetőségét tagjai számára. Az új csatorna az első évben máris több mint 25%-os részt hasított ki az összes befizetésből (értékében), idén pedig már megközelítette az összes egyéni befizetés 35%-át. A bevezetés óta dinamikusan bővül a bankkártyás befizetések összege is: az egy főre jutó egyéni kártyás befizetés idén november 30-ig 10%-kal haladta meg a 2017. március–december közötti értéket.

Hasonlóan sikeres az idén bevezetett online állandó utalási megbízás-szolgáltatásunk is. Ebben az esetben a pénztártag a bankkártyájával történő egyszeri befizetést követően, ugyanazon a felületen megbízást adhat a CIB Bank számára, hogy egy tetszőleges összeget minden hónapban ugyanazon a napon levonjanak a bankkártyájáról, és azt jóváírják az egészségpénztári számláján. A kényelmi szolgáltatás ugyanúgy ingyenes, mint a kártyás fizetés. Bárki dönthet úgy, hogy csak a havi kötelező tagdíjat rendezi ezen a módon, vagy magasabb összeget ad meg az elektronikus megbízási űrlapon. A terhelés sikerességéről vagy sikertelenségéről a rendszer minden hónapban e-mailt küld.

Az állandó utalási megbízás nemcsak kényelmes, hanem biztonságos is. Az egészségpénztár semmilyen bankkártya-adatot nem tárol. A megbízást bármikor megszüntetheti vagy az állandó utalás összegét módosíthatja a pénztár honlapján.

Mézeskalács karácsonyra egészségesen

Nincs karácsony mézeskalács nélkül. Ezekkel az egészséges receptekkel szeretnénk boldog karácsonyi ünnepeket kívánni szolgáltatói partnereinknek.

Az elkészítéshez használhatunk mandulalisztet vagy zablisztet is. Utóbbival könnyű dolgozni és emellett számos egészségvédő hatása is van. Az édesítés történhet steviával – vigyázat! A növény kiszárított levelei kb. 30-szor édesebbek, mint a finomított cukor – vagy eritrittel.

A díszítésnél is legyünk egészségtudatosak: a tojásfehérjehabhoz cukor helyett adjunk vaníliás fehérjeport annak érdekében, hogy magasabb fehérje- és jóval alacsonyabb szénhidráttartalmú finomságot kapjunk.

Zablisztes változat (Forrás: Életforma.hu)

Hozzávalók:

  • 1 kg zabliszt
  • 20 dkg eritrit vagy 16 csepp (porból 4 teáskanál) stevia (kb 15 dkg cukornak megfelelő mennyiség)
  • 2 egész tojás
  • mézes fűszerkeverék (fahéj, szegfűszeg, szerecsendió, ánizs, szegfűbors, gyömbér)
  • 25 dkg langyosított méz, esetleg mézpótló
  • 1 ek. kókuszzsír
  • 2 dkg szódabikarbóna
  • 6 ek. cukormentes baracklekvár

Elkészítés:

A tésztát érdemes előző este begyúrni. A zablisztet, az édesítőt, a fűszereket és a szódabikarbónát is átszitáljuk, majd összekeverjük, hozzáadjuk a többi hozzávalót is és összegyúrjuk. Pihentetjük a hűtőben minimum 2 órát, de jobb, ha egy éjszakát áll. Ne ijedjünk meg, ha pihenés után repedezett a tészta, addig gyúrjuk újra, amíg ismét képlékennyé válik. Nyújtsuk, és szaggassuk tetszőleges formákra. Sütés előtt tojássárgájával megkenjük a tetejét és előmelegített sütőben 200 fokon megsütjük 10-15 perc alatt.

Maglisztes változat (Forrás: Ripost.hu)

Hozzávalók:

  • 4 csésze mandulaliszt
  • 1 csésze édesítőszer
  • 1/4 csésze kókuszliszt
  • 2 evőkanál őrölt gyömbér
  • 1 evőkanál őrölt fahéj
  • 2 tk sütőpor
  • 1 teáskanál útifűmaghéj
  • 1/2 teáskanál só
  • 1/2 teáskanál őrölt szegfűszeg
  • 2 nagy tojás
  • 1/4 csésze kókuszolaj, olvasztott
  • 3 evőkanál melasz, juharszirup vagy barnarizs-szirup
  • 1 teáskanál vaníliakivonat

Elkészítés:

Egy nagy tálban habverővel keverjük össze a mandulalisztet, édesítőszert, kókuszlisztet, gyömbért, fahéjat, sütőport, útifűmaghéjat, sót és szegfűszeget. Ehhez keverjük hozzá a tojást, a kókuszolajat, a melaszt és a vaníliakivonatot, amíg szépen össze nem áll a massza. A tésztát osszuk két részre, majd két réteg sütőpapír közé fektetve nyújtsuk ki körülbelül 1/2 centi vastagságúra. A kivágott formákat tegyük sütőpapírral kibélelt tepsibe, és süssük 20 percig 160 fokra előmelegített sütőben. A kész művek aranybarnák és szilárd tapintásúak. Ezután 5 percig hagyjuk a tepsiben hűlni, majd helyezzük át a mézeskalács-figurákat egy rácsos felületre. Ha teljesen kihűlt, kész a mű.

Díszítés mindkét recepthez:

Egy tojásfehérjét habbá verünk, majd annyi fehérjeport rakunk hozzá, hogy sűrű anyagot kapjunk. A sűrűsége akkor jó, ha jó sűrű, olyan tejfölszerű. A habverőt kiemelve ne folyjon vagy csöpögjön; az a  jó, ha megáll rajta. Ha van otthon habzsák, akkor azzal is díszíthetjük, ha nincs, akkor kis nylonzacskóba rakjuk, a sarkát átlósan levágjuk, (kb. fél mm-re) és tetszőlegesen lehet vele mintákat rajzolni a mézeskalácsok tetejére vagy akár az egészet is befedhetjük. A mázat természetes anyagokkal (pl. kakaó, szentjánoskenyér-por) színezhetjük.

Kellemes ünnepeket és jó sütögetést kíván a Patika-csoport!

Ha érdekesnek találta hírlevelünket, küldje tovább ismerőseinek | Ha nem kíván több hírlevelet kapni tőlünk, kattintson ide
  ujpiller.hu  |  ujpiller.hu  
Copyright ® Patika-csoport  |   2018   |   Minden jog fenntartva.