Patika-csoport hírlevél szolgáltatóknak 2018. szeptember
Dinamikusan nő a magánegészségügyben költött forintok aránya

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) közzétette az egészségpénztári szektor idei első félévre vonatkozó összesített eredményét. A legfontosabb megállapítások: nőttek az egyéni befizetések, a pénztártagok pedig egyre többet költenek egészségügyi szolgáltatásokra a megtakarításukból.

A Patika-csoport pénztáraiba az év első hat hónapjában az egyéni befizetések 22,3%-kal nőttek 2017 azonos időszakához képest, míg a szektorban a növekedés 20,6% volt az MNB adatai szerint. Az összes befizetésben már most is megközelíti az 50%-ot az egyéni befizetések aránya, ami – a várható év végi hajrának és a novemberi befizetési akciónak köszönhetően – idén valószínűleg átlépi a 60%-ot. Tagjaink körében tehát változatlanul nő a költség- és egészségtudatosak aránya, akik már nem a munkáltatótól várják az egyenlegük feltöltését, hanem maguk szeretnék kihasználni az szja-visszatérítést. A 20%-os jóváírásnak köszönhetően többen vehetnek igénybe egészségügyi szolgáltatásokat.

Szektorszinten, és a Patika-csoport pénztáraiban is megfigyelhető a szolgáltatási kiadások átrendeződése: az összes kiadáson belül több mint 22%-kal részesednek az orvosi ellátásra fordított forintok. Idén az első hat hónapba tagjaink átlag közel 31 ezer forintot hagytak az orvosnál alkalmanként. Ez viszont – ha figyelembe vesszük a jövőre beadandó szja-bevallásban érvényesíthető kedvezményt – valójában számukra mindössze 24 800 forintos kiadást jelent.

A kiadásokban továbbra is magas arányt képviselnek a gyógyszerköltések és a gyógyászati segédeszközre fordított forintok. Az év első hat hónapjában a kettő részesedése az összes költésen belül meghaladta a 64%-ot. Az optikai kiadások szintén jelentősek, meghaladják a 7%-ot.

Jövőre nyer értelmet a célzott szolgáltatás

A célzott szolgáltatás nem új fogalom, a pénztárak működését szabályozó törvény (Öpt.) régóta tartalmazza a lehetőséget, amely 2019-ben nyer igazi értelmet. Azok a cégek, amelyek továbbra is szeretnének a bérnél kedvezőbb áron hozzájárulni dolgozóik egészségéhez és stresszmentes mindennapjaihoz, az egyes meghatározott juttatásokhoz sorolt lehetőséggel jövőre is megtehetik. Az eddig a Patika-csoporthoz érkező céges érdeklődésekből pedig arra következtetünk, hogy a többség élni fog a lehetőséggel, hiszen egyetlen munkáltató sem szeretné, hogy jövőre a dolgozói kevésbé legyenek egészségesek, kevesebb szűrővizsgálaton vegyenek részt vagy ne tudják megvenni a maguk és családjuk számára fontos vitaminokat, gyógyszereket.

Az egyes meghatározott juttatások adóterhe jövőre sem változik, 40,71% – szemben a bérre rakódó 81,95%-os közteherrel –, de kilátás van arra, hogy 2019 második felében ez 38,35%-ra mérséklődik, ha megvalósul a kormány által előrevetített szociális hozzájárulási adó két százalékos csökkentése.

A már tesztfázisban működő új típusú juttatás részleteinek kialakítása gőzerővel folyik annak érdekében, hogy a jövő év elejétől minden tagunk és szolgáltatónk gördülékenyen használhassa az új rendszert.

Fotó: Freepik.com

Megfelelő prevenciót sürget az egészségügyi kormányzat

Készülnek a cselekvési és akciótervek a nemrég megalkotott öt - a keringési, a daganatos, a mozgásszervi, a gyermekkori betegségek, valamint a mentális zavarok megelőzését és kezelését szolgáló - egészségprogrammal kapcsolatban. Az egészségügyi államtitkárság fő stratégiája az, hogy növekedjen a lakosság egészségben eltöltött éveinek száma.

Augusztus 30-án rendezték meg az Egészségügy 5 dimenzióban című konferenciát, ahol Nagy Anikó egészségügyért felelős államtitkár elmondta: az egészségügyi kormányzat szakmai munkája elindult, cselekvési és akciótervek készülnek a nemrég megalkotott öt – a keringési, a daganatos, a mozgásszervi, a gyermekkori betegségek, valamint a mentális zavarok megelőzését és kezelését szolgáló – egészségprogrammal kapcsolatban. A szakember kifejtette: a magyar emberek olyan betegségekben halnak meg idő előtt, amelyek kialakulása megfelelő prevencióval elkerülhető lenne, a korán diagnosztizált betegségeket pedig eredményesebben lehetne gyógyítani.

A konferencián számos előadás szólt az egészségügy alulfinanszírozottságáról, az ágazatot gúzsba kötő közbeszerzési eljárásokról, valamint az állami és a magánegészségügy kapcsolatáról – tájékoztatott az MTI.

Pénzkérdés, hogy meddig élünk?

Egyre több cikk, publikáció jelenik meg arról, hogy a hazai egészségügy forráshiányos helyzetét a magánforrások bevonásával lehetne javítani. Bár a hogyanról erősen eltérnek a vélemények – a kérdés sokszor kerül a politikai csatározások kereszttüzébe a rendszerváltás óta –, ma az adókedvezménnyel támogatott egészségpénztári megtakarítás ennek az egyik legkézenfekvőbb megoldása.

Szolgáltatói partnereink is sokat tehetnek annak érdekében, hogy a lakosság körében terjedjen az egészségcélú öngondoskodás. Érdemes felhívni a betegek figyelmét arra, hogy egészségpénztáron keresztül 20%-os állami támogatással vehetik igénybe a szolgáltatásokat. Az egyéni befizetések után 20%-os, a prevenciós célú költések után 10%-os személyi jövedelemadó-visszatérítésre jogosultak a pénztártagok. A jóváírást a Patika-csoport 100%-ban jóváírja az egyéni számlákon, abból nem von el működési költséget sem.

A patikákban hallanak a legtöbben az egészségpénztárról

Idén a Patika-csoport is részt vett a Pozsonyi Pikniken. A rendezvényen nagyon sokan keresték fel a standunkat, ahol tájékoztatást kaphattak az egészségpénztári megtakarításban rejlő előnyökről. Tapasztalataink szerint ma már egyre többen vannak, akik hallottak erről a megtakarítási lehetőségről, és sokan tervezik, hogy belépnek.

Újlipótváros kulturális falunapja évről évre nagyobb közönséget vonz. Tavaly már elérte a százezer főt a Pozsonyi Piknikre látogatók száma, idén pedig a szervezők szerint még többen voltak kíváncsiak a 10. jubileumi fesztiválra. Bár időnként eleredt az eső, ez senkit nem tántorított el. Az érdeklődők reggel tíz és este kilenc között több mint száz produkciót láthattak, könyvkiadók kínálatából tallózhattak, vásározók portékáit mustrálhatták és jóllakhattak a gasztrosoron.

A Patika-csoport standján is nagy volt a kavalkád. Sokan vették igénybe az ingyenes dietetikai tanácsadást és a különböző szűrővizsgálatokat, amelyeket partnerünk, a Doktor24 segítségével nyújtottunk. Többek számára bizonyult hasznosnak a testtömegindex-, a vércukorszint- és a vérnyomásmérés.

Hatalmas öröm számunkra, hogy a lakosság egyre nagyobb hányada nyitott az egészségcélú öngondoskodásra, a jövőben tervezett beavatkozásra való előtakarékosságra, amelyet az állam is támogat adójóváírással. Egyre többen vannak, akik hallottak már az egészségpénztárakról, és különösen magas volt azok száma, akik a gyógyszertárakban találkoztak ezzel a lehetőséggel. A beszélgetésekből kiderült, sokak szerint szükség van a magánforrások bevonására a minőségi egészségügyi ellátások érdekében, és szívesen választanának olyan megoldást, amely paraszolvencia nélkül biztosít betegbarát bánásmódot – jól szervezett betegutat, a beteggel körültekintően foglalkozó orvost, sorban állás nélküli ellátást.

Van igény a munkáltatói támogatásra

Sok piknikező kérdezte, hogy mi lesz jövőre a munkáltatói tagdíj-hozzájárulással a 2019-re elfogadott adócsomag hatására. Szerencsére őket is meg tudtuk nyugtatni, hogy a célzott szolgáltatás változatlan feltételekkel adózik jövőre is, így a munkáltatóknak lesz lehetőségük az egészségtudatos dolgozóik kedvezményes támogatására, ha némileg új köntösbe is kell öltöztetni a juttatást. De sem az összegen, sem a támogatási célon nem kell, hogy változtassanak a cégek.

Fotó: Freepik.com

Dietetikusok figyelmébe! Szakmai konferencia az iskolai étkeztetésről

2018. szeptember 13-án, csütörtökön rendezik meg a Benczúr Hotel Budapest termében Az iskolai közétkeztetés helyzete című szakmai konferenciát. A képzés akkreditált a védőnői ellátási, a közegészségügyi és népegészségügyi, az egészségügyi menedzsment és a dietetikai szakmacsoport képviselőinek.

Az iskolai étkeztetés a közétkeztetésnek igen fontos területe, hiszen a gyermekek idejük jelentős részét az iskolában töltik, így az, hogy milyen ételeket fogyasztanak ott, egészségükre is nagy hatással van. A helyes táplálkozás a gyermekek megfelelő testi fejlődésén túl pozitív hatással van szellemi képességeikre is. Bizonyított, hogy az egészségtelen táplálkozás az iskolás gyermekeknél növeli a hiányzások számát és összefügg egyes magatartás-zavarokkal is. Ebben a korban alakulnak ki a felnőttkori szokások, ezért fontos a megfelelő táplálkozási magatartás kialakulásának támogatása, hiszen a krónikus nem fertőző betegségek, mint a cukorbetegség, szív- és érrendszeri betegségek, egyes daganatos betegségek bizonyítottan összefüggnek a táplálkozással.

Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) 2017-ben az Egészségügyi Világszervezet támogatásával, a 2013-as táplálkozás-egészségügyi felmérés módszertanát követve, felmérte az általános iskolás gyermekek étkeztetését és elkészítette az Országos Iskolai Menzakörkép 2017-es tanulmányt. A konferencián az eredmények bemutatásán túl s a gyermekétkeztetésben működő jó gyakorlatokat is szeretnék megismertetni az érdeklődőkkel.

A szakmai konferencián való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Az esemény programja elérhető: ogyei.hu.

Fotó: Freepik.com

Tényleg kockázatos a nem hagyományos orvoslás?
Az MTA orvosi osztálya sürgeti a komplementer – nem hagyományos – eljárások jogi szabályozásának újragondolását. Szerintük a jelenlegi törvényi háttérrel a természetes gyógymódok egyet jelenthetnek a bizonyítékok nélküli gyógyászattal.

A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) orvosi tudományok osztálya új állásfoglalást adott ki A bizonyítékokon alapuló orvoslás elvei és a komplementer eljárások címmel, amelyben a tudósok kifogásolják, hogy – szemben a konvencionális orvoslással – nem kell bizonyítani a komplementer eljárások hatékonyságát és biztonságosságát. Szerintük a jelenlegi törvényi háttérrel ez egyet jelenthet a bizonyítékok nélküli gyógyászattal, ami súlyos kockázat a betegekre nézve.

A természetes gyógymódok nagy része nem tartozik a társadalombiztosítás által támogatott kezelések sorába, az egészségpénztári számláról viszont elszámolható a kezelések ára. A hasznosságáról, hatékonyságáról azonban megoszlik az emberek véleménye. Vannak, akik csak így szeretnének gyógyulni, míg mások szerint kuruzslás annak ellenére, hogy egyetemi szintű képzésen lehet elsajátítani a gyógyászatnak ezt az ágát. Dr. Hegyi Gabriella belgyógyász, a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kar Dietetikai és Komplementer Medicina Tanszékének professzora szerint ez azért van így, mert sok a sarlatán, és a szakmának gyenge az érdekérvényesítő képessége. A Patika-csoport szolgáltató partnere, a Yamamoto Intézet alapító főorvosa is azért küzd, hogy hitelessé váljanak a komplementer gyógymódok, azaz a hagyományos és a természetes orvoslás eljárásai megbízhatóan ötvöződjenek a diagnosztikai és gyógyító módszerekben. Ennek érdekében ő is a nagyon szigorú képzés, az ellenőrizhetőség és a csoportpraxisokba illesztés mellett érvel évek óta, ahogyan az működik Németországban, Ausztriában és még sok európai államban, csak Magyarországon nem. Hegyi Gabriellával a Patika-csoport 2018 áprilisában készített interjút. A cikket ITT olvashatja.

Az MTA most kiadott állásfoglalása szerint elengedhetetlen, hogy az egyes nem konvencionális eljárásokat is csak akkor lehessen alkalmazni, ha az adott betegségre vagy kóros állapotra bizonyítottan hatékonyak, és semmilyen káros következménnyel nem járnak – hangsúlyozzák a szakemberek, akik szerint pontosan meg kell határozni, hogy kik, milyen végzettséggel, milyen feltételek mellett és milyen területen alkalmazhatják az egyes komplementer eljárásokat. A most hatályos rendelet értelmezése szerint ugyanis jogilag szabályos szinte minden eljárás, akkor is, ha súlyosan veszélyeztető, ha hatástalan, ha a kuruzslás határait súrolja - közölték. Azt is javasolják, hogy „alternatív medicina” helyett „komplementer eljárásoknak” nevezzék az ilyen tevékenységeket.

A Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testületének (EASAC) véleményéhez hasonlóan az MTA orvosi tudományok osztálya tagjai is azt vallják, hogy a homeopátia esetében „nincs evidencia arra”, hogy a placebónál hatékonyabb, ezért komplementer eljárásnak sem tekinthető.

Van helyük a természetes gyógymódoknak a hagyományos gyógyításban

A megelőzésben, a rehabilitációban, az onkológiai betegségek kezelésének, például a kemoterápia mellékhatásainak csökkentésében, a reumatológiai ellátásban, a mozgásszervi rehabilitációban, az agyi vagy mozgásszervi sérült csecsemők kezelésében mindenképp komoly szerepe van a komplementer medicinának – mondja Hegyi Gabriella. Szerinte nincs kaptafa, mindig az adott eset dönti el, hogy milyen módon kell, lehet használni a komplementer medicinát: mennyiben kiegészítő, önálló vagy együtt alkalmazandó. Az, aki orvos és szakorvos, és úgy látja, hogy kevesebb antibiotikummal gyógyítható egy gyerek esetében a felső légúti infekció, akkor dönthet például a homeopátia alkalmazása mellett, hiszen ő vállalja a felelősséget. A hangsúly a tudáson van. Ismerni kell a hagyományos gyógyszerek hatását, ha keleti gyógynövény-kombinációval szeretném kiegészíteni a kezelést. A terápiák erősíthetik, gyengíthetik, esetenként kiolthatják egymás hatását. Ginzenget például nem adhatok annak a betegnek, aki magas vérnyomás ellen szed gyógyszert.

Fotó: Freepik.com

Együk vagy ne együk?

Úgy tűnik, hogy teljes a zavar az egészséges táplálkozással kapcsolatosan. Egyre jelentősebb az elhízás mértéke és az ezzel összefüggő megbetegedések gyakorisága. Hiába jelennek meg időről időre ajánlott étrendek, kis idő elteltével azok cáfolatáról is olvashatunk a médiában.

Vannak, akik a Paleo étrendre, míg mások épp az ellenkezőjére, a szénhidrátban gazdag és fehérjében szegény táplálkozásra esküsznek, mint az életet meghosszabbító tényezőre. Korábban a brit egészségügyi szervezetek ajánlása zaklatta fel a világot. A The Guardianban megjelent tanulmány szerzői azt tanácsolták, együnk nyugodtan több zsírt, nem ettől fogunk elhízni. Sokkal inkább a szénhidrát idéz elő káros folyamatokat a szervezetben.

Most viszont a Lancet című folyóiratban jelent meg egy új tanulmány, amely szerint a szénhidrátban túl alacsony, és a túl magas étrend egyaránt hozzájárul a korai halálozásokhoz. A kutatók nyolc nagyszabású tanulmány eredményeit gyűjtötték össze, és arra a megállapításra jutottak, hogy aki egészségesen akar élni, annak étrendjében mérsékelt mennyiségű szénhidrátnak is kell lennie. Az étrend teljes kalóriamennyiségéből a 40 százaléknyi szénhidrátnál kevesebb, vagy a 70 százaléknyinál több is növeli az idő előtti halálozás kockázatát. A kutatók megállapították, hogy azok az 50 évesek, akik mérsékelt mennyiségű szénhidrátot fogyasztottak, és az energiabevitelük fele szénhidrátból állt, további 33 éves élettartamra számíthattak, ami négy évvel hosszabb volt azokénál, akik szénhidrátban szegény étrenden éltek, és egy évvel hosszabb azokénál, akik magas szénhidráttartalmú ételeket ettek.

De nem minden szénhidrátban szegény étrend egyforma. Azoknak, akik szénhidrát helyett több húst – bárányt, baromfit, marhát –, vajat, sajtot és zsírt fogyasztanak, nagyobb a halálozási kockázata, mint azoknak, akik fehérje és zsírszükségletüket olyan növényi alapú élelmiszerekből nyerik, mint az avokádó, a diófélék és a hüvelyesek. Az állati termékek gyulladásokat idézhetnek elő, gyorsítják a biológiai öregedést, az oxidatív stresszt, és hozzájárulhatnak az idő előtti halálozás kockázatának növekedéséhez. Ezért például káros lehet az Atkins vagy a Dukan diéta, mivel ezek jelentős mennyiségű húsféléket tartalmaznak. Ha valaki mégis a szénhidrátban szegény étrendet akadja követni, növényi alapú zsírokkal és fehérjékkel helyettesítse a szénhidrátokat – javasolják a szakemberek, akik szerint az így táplálkozók hosszú, egészséges öregkorra számíthatnak.

Mediterrán étrend. Ez tényleg meghosszabbítja az életet?


Fotó: Freepik.com

Ha érdekesnek találta hírlevelünket, küldje tovább ismerőseinek | Ha nem kíván több hírlevelet kapni tőlünk, kattintson ide
  patikapenztar.hu  |  ujpiller.hu  
Copyright ® Patika-csoport  |   2018   |   Minden jog fenntartva.