Új Pillér hírdetési fejléc - 20% adókedvezmény, hozammal növelt megtakarítás, 10% támofatás szűrővizsgálatra
szerkezeti elem
 
Sport COVID után: kockázatos kivizsgálás nélkül újrakezdeni! (2020.12.04.)

A profi sportolók mellett az intenzíven sportoló amatőröknek is körültekintően kell újrakezdeniük a testedzést a COVID–19-ből való felgyógyulást követően. Kiemelt partnerünk, a Wáberer Kardiológiai Centrum (WKC) szakértői hangsúlyozzák: még a tünetmentes lefolyású betegség esetén sem ajánlott a sportolás a pozitív teszteredményt követő 3 hétben.

Az Országos Sportegészségügyi Intézet (OSEI) adatai szerint október végéig hazánkban már több mint 800 igazolt versenyző fertőződött meg COVID–19-vírussal a pandémia második hulláma során a november eleji adatok alapján. Magyarországon a becslések szerint 350 000 igazolt sportoló van, de legalább még egyszer ennyi aktívan sportoló amatőr van. Ahogy gyors ütemben emelkedik a fertőzöttek hazai száma, úgy esnek át közülük is egyre többen a betegségen.

Az utóbbi években divatos tömegsporttá vált például a kerékpározás és a futás, azonban az intenzíven sportoló amatőrök esetében is fontos, hogy a még tünetmentesen átvészelt fertőzés után se térjenek vissza azonnal lefutni a szokásos köröket a Margitszigeti rekortánon. A WKC szakértője szerint ők – különösen például a mostanában rendkívül népszerűvé vált félmaratonokra, maratonokra készülők – még inkább veszélyeztetettek, hiszen ők csak a jó infomációáramlásra és a saját belátásukra számíthatnak. A profiknak, ezzel szemben, mindenképp kötelező vizsgálatokon részt venniük a visszatérés előtt, aktív időszakban pedig folyamatos sportorvosi kontroll alatt állnak.

„A tapasztalatok szerint a COVID–19-betegséggel kórházba kerülő betegek 30–40%-ánál szívproblémák lépnek fel. A sportegészségügyi előírások a profikra vonatkoznak, de az amatőröknél a kockázat ugyanúgy fennáll. Már a legenyhébb tünetek, panaszok jelentkezése esetén is szakorvoshoz kell fordulni, de különösen igaz ez fulladás, mellkasi fájdalom, eszméletvesztés esetén” – tette hozzá Dr. Sári Csaba, a WKC sportkardiológiai ambulanciájának vezetője.

Az OSEI október 28-án kiadott, sportolóknak szánt állásfoglalása szerint a pihenőidő és a hatósági karantén lejártát követően 1–3 héttel komplex kardiológiai vizsgálatot (nyugalmi EKG, szívultrahang, laborvizsgálat) indokolt végezni. Kóros eltérés vagy elhúzódó panaszok esetén kiegészítő vizsgálatokra, például koronária-CT-re, szív-MR-re vagy Holter-vizsgálatra is szükség lehet.

A Pénztár minden sportoló pénztártagjának megfontolásra ajánlja a WKC javaslatait, amely intézmény kifejezetten erre a célra állított össze szolgáltatáscsomagokat, amelyekért újpilléres patikakártyával is lehet fizetni. A post-COVID kardiológiai alapcsomagban EKG, szívultrahang, laborvizsgálat (troponinszint-mérés), spirometriával összekötött pulmonológiai vizsgálat, illetve alacsony sugárdózisú mellkas-CT is szerepel. A vizsgálatok elvégzéséhez negatív antigén vagy PCR-teszt szükséges, ami szintén fizethető a pénztári megtakarításból, így ebben az esetben is kihasználható a 20%-os szja-visszatérítés.

Gyerekekre is érvényes tanácsok

A WKC szakértői szerint azoknak a hobbisportolóknak, akik magasabb kockázati csoportba tartoznak – ilyen rizikófaktornak számíthat többek között az életkor, a súlyosabb lefolyású COVID-betegség, a meglévő alapbetegségek, illetve a fokozott intenzitású sporttevékenység –, további kiegészítő vizsgálatokra is szükségük lehet. A Wáberer Medical Center saját képalkotó diagnosztikai egységében lehetőség van szív-MR és koronária-CT vizsgálatokra is. 

„A sportolók szempontjából a fertőzést követően jelentkező szívizomgyulladás lehetőségét a legfontosabb kizárni. Ezért az intenzív sportolás, edzés megkezdése előtt még panaszmentes esetekben is rendkívül indokolt a kardiológiai kivizsgálás, ennek megtörténtéig pedig csak kevésbé megterhelő testedzés végezhető, orvosi felügyelet mellett” – tette hozzá a kardiológus.

Az OSEI állásfoglalása szerint tünetmentes és enyhe tünetes, azaz 24 órán belül lezajló tünetek esetén a COVID–19-pozitív sportolók esetében 2 hét pihenés indokolt. Az első pozitív PCR-tesztet vagy az első tünetes napot követően 3 héttel, a betegség elhúzódó lefolyása esetén pedig leghamarabb 4-6 héttel kezdhető meg az edzés. A pihenőidőt követően az intenzív sportolás megkezdéséig fokozatosan, pulzuskontroll mellett lehet testedzést végezni. Fontos, hogy hasonló előírások vonatkoznak a gyerekekre is.

A bevont sportorvosi engedélyek visszaadására azonban semmilyen privát egészségügyi intézménynek, így a WKC-nak sincs jogosultsága, a megszerzett kardiológiai lelet birtokában az engedély újbóli kiadását a sportorvosnál kell kezdeményezni.

Borítókép:freepik.com

<< VISSZA