Új Pillér hírdetési fejléc - 20% adókedvezmény, hozammal növelt megtakarítás, 10% támofatás szűrővizsgálatra
szerkezeti elem
 
Jövőre nem csak a SZÉP kártya adható (2018.11.15.)

Maradt mentsvár a cafeteriában: továbbra is a bérnél 41,24%-kal alacsonyabb adóval támogathatják dolgozóik egészségét a munkáltatók. Amíg az elfogadott őszi adócsomag értelmében a legtöbb cafeteriaelem bérként adózik jövőre, addig a munkáltatók kedvezményesen a dolgozók pihenését és az egészségcélú költéseket támogathatják a SZÉP kártyán és az egészségpénztáron keresztül. Az önkéntes pénztári célzott szolgáltatások céges támogatása továbbra is 40,71%-kal adózik, a legújabb kedvezmény pedig, hogy a dolgozóknak 20% szja-visszatérítés jár a megszokott munkáltatói hozzájárulás után.

A kormányzat szándéka világos: a juttatások helyett a béré lesz a főszerep jövőre, ugyanakkor a munkavállalók kikapcsolódása, rekreációja és egészsége továbbra is a vállalatok által támogatható célok maradtak. Az ideihez hasonlóan, jövőre is kedvezményesen, 40,71%-kal adózik az önkéntes pénztári célzott szolgáltatásra fizetett céges támogatás, amelyet a nyugdíj- az egészség- és az önsegélyező pénztárak is nyújthatnak. Ennek köszönhetően a munkáltatók jövőre is 40,71%-os közteherrel támogathatják a munkavállalóik egészségmegőrzését, a prevenciós szűrővizsgálatokon való részvételt, a magánegészségügyi szolgáltatások igénybe vételét vagy akár a gyógyszervásárlást.

Ráadásul kedvező fordulat a nyári adócsomaghoz képest, hogy a most kedden elfogadott módosítással a munkavállalók jogosultak lesznek a megszokott munkáltatói hozzájárulás után 20%-os szja-visszatérítésre, csak úgy, mint a saját befizetéseik után. Ezzel csökken az a nettó forintveszteség, amely abból fakad, hogy az egészségpénztárakba fizetett munkáltatói tagdíj-kiegészítés bérként adózik 2019-ben.

A munkavállaló által költhető 10 ezer forint ára 2019-ben


Adómentes
"focicafeteria"

SZÉP Kártya
34,5%-os közteherrel

Célzott szolgáltatás
40,71%-os közteherrel

Önkéntes pénztári munkáltatói
hozzájárulás (adóteher: 81,95%)

Munkabér
(adóteher: 81,95%)

A juttatás munkavállalói adóval növelt összege (Ft)

10 000

10 000

10 000

15 038

15 038

Új adókedvezmény (20% szja-visszatérítés, Ft)

0

0

0

2 000

0

A munkavállaló és munkáltató közterhei (Ft)

10 000

13 450

14 071

16 195

18 195

Összes adótartalom (%-ban)

0,00%

25,65%

28,93%

38,25%

45,04%

Összes havi megtakarítás a bérhez képest (Ft)

8 195

4 745

4 124

2 000

0

Új Pillér számítás

Célzott szolgáltatással célzottan

A cégek összességében is mérsékelhetik egészségpénztári juttatással azt a jövedelemkiesést, amelyet a cafeteriaváltozás okoz a dolgozóiknak. A kiemelt szerepbe került pénztári szolgáltatás lehetővé teszi, hogy a munkáltatók a már megszokott és elvárt egészségcélú béren kívüli juttatást változatlan adóteher mellett, a bérnél 41,24%-kal kedvezőbb költséggel nyújtsák jövőre is. A lehetőség azoknak a munkáltatóknak is megfontolásra érdemes, amelyeknél eddig a cafeteriaétlapon nem szerepelt az egészségpénztári tagdíj-kiegészítés.

A juttatás hozzájárul a felelős cégmárka kialakításához, és a társadalom öngondoskodási hajlandóságát is fokozza: célzott szolgáltatásban az a munkavállaló részesülhet, amely tagja az adott pénztárnak és teljesíti a tagság feltételeit.

A célzott támogatást a dolgozó az előre meghatározott, az egészségpénztár alapszabályában szereplő szolgáltatásokra költheti. A munkáltató és a munkavállaló az egészségpénztári szolgáltatások közül, mint egy étlapról válogatja össze a támogatott célokat. A Patika-csoportban 2010 óta rendelkezésre áll a több célzott alszámlát kezelő kártyatechnológia, így a szektorban elsőként a Patikapénztár nyújtja ezt a szolgáltatást fizetőkártyával már a januári induláskor. A kassza tagjai éppúgy az egészségpénztári kártyájukkal költhetik a munkáltatói juttatást az új célzott szolgáltatásokra, mint jelenleg a céges feltöltéseket. A fizetéseknél nem lesz fennakadás, az elfogadóhelyeken a POS terminál és az intelligens patikakártya automatikusan kommunikálnak, hogy a megfelelő egyenleg legyen terhelve. A pénztártagok a kassza online ügyfélrendszerében bármikor ellenőrizhetik a munkáltatótól kapott támogatásból rendelkezésükre álló összeget és a magánbefizetéseiket is.

Egyre kevesebben hagyják az államnál a 20%-ot

2018 első hat hónapjában a szektor átlagát meghaladó mértékben, 22,33%-kal több egyéni befizetés érkezett a Patika-csoportba, mint tavaly, hasonló időszakban. Az idei első félév végén már megközelítette az 50%-ot az egyéni befizetések aránya, ami – figyelembe véve a minden év novemberében hirdetett pénztári befizetési akció tapasztalatait – az év végére átlépheti az összes beérkezett tagdíj 60%-át. A Patika-csoport szolgáltatási kiadásai is átrendeződnek: továbbra is a gyógyszerköltés áll az élen, de dinamikusan bővülnek az orvosi ellátásra fordított forintok. Utóbbi a második legkeresettebb egészségpénztári szolgáltatás volt 2018 első félévében.

A Patika-csoportról

A 100%-ban magyar magántulajdonban lévő, független Patika-csoporthoz tartozó Patika Egészségpénztár a szektor negyedik legnagyobb szereplője. A cégcsoport több mint százezres tagsággal, 12 ezer szerződött szolgáltatóval, 7,5 ezer munkáltató partnerrel rendelkezik és 145 ezer aktív kártyát kezel. A Patika közel két évtizedes fennállása óta 68 milliárd forint bevételt ért el és 63 milliárd forint értékben finanszírozott tagjainak szolgáltatásokat.

<< VISSZA