Új Pillér hírdetési fejléc - 20% adókedvezmény, hozammal növelt megtakarítás, 10% támofatás szűrővizsgálatra
szerkezeti elem
 
Hogyan válasszunk – egészségpénztárra elszámolható – matracot? (2018.11.10.)

Hogyan válasszunk – egészségpénztárra elszámolható – matracot?

Az egészségtudatos hozzáállás már nemcsak az idősebb korosztály privilégiuma, hanem az elmúlt években a fiatalok körében is egyre népszerűbbé vált. Az egészségpénztári tagság egyfajta biztonsági háló, amit mindennapjaink minőségének javítására, megelőzésre, ellátásra és regenerálódásra is fordíthatunk.

A nyilvánvaló előnyökkel, mint az árkedvezmények, a 20%-os szja-visszatérítéssel szinte mindenki tisztában van, de bizonyos termékkörök esetében rendkívül jó szűrőként is tekinthetünk rá. Ilyenek például a matracok is.

Miért biztonságosabb egészségpénztárra elszámolható matracot venni?

A legtöbb ember számára plusz biztonságot nyújt a tudat, hogy az általa megvásárolt termék minél több hivatalos ellenőrzésen esik át. Márpedig jó néhány szempontnak kell megfelelni ahhoz, hogy egy ágybetét egészségpénztárra elszámolható legyen.

Milyen rendszernek kell megfelelnie a matracoknak az egészségpénztári engedélyeztetéshez?

Az igazolást az OGYÉI Eszközminősítő és Kórháztechnikai Igazgatósága (rövidítve: EMKI) állítja ki. A matracok esetében ápolási technikai eszköz néven, ha azok megfelelnek a gyógyászati segédeszköz meghatározásának paramétereinek. Ezt természetesen jól meg kell indokolni, amihez többek között az alábbi papírok benyújtása szükséges:

  • a termék műszaki leírása,
  • használati útmutatója,
  • minden olyan termékhez kötődő tanúsítvány és igazolás, aminek a kiállítását egy akkreditált laboratórium végezte el.

Ha ezek az adatok megvannak, akkor még van egy fontos lépcső. Szükség van egy orvosra, aki a tények ismeretében nyilatkozik róla, hogy a minősített matrac alkalmas ortopéd betegségek kialakulásának megelőzésére illetve a meglévő betegek panaszainak csökkentésére.

Mit jelent a kiadott igazolás?

Az igazolás birtokában a gyártó elmondhatja a termékéről, hogy az Eszközminősítő és Kórháztechnikai Igazgatóság (EMKI) ellenőrzése során a matrac (vagy más eszköz) a jogszabályi feltételeknek és gyártói paramétereknek megfelel és biztonságos.

Ezt az igazolást a legtöbb önkéntes egészségpénztár el is fogadja. Az olyan termékek, amelyek gyógyászati segédeszköznek igen, azonban orvostechnikai eszköznek nem számítanak, viszont alkalmazásuk egyértelműen egészségügyi célokat szolgál, ápolás technikai eszköz besorolást kapnak.

A fentiekből is látszik, hogy egy-egy matrac dokumentációjának elkészítése és elfogadtatása nem feltétlenül könnyű feladat. Persze a plusz minősítés megléte csak egy szempont a tökéletes ágybetét megtalálásához vezető úton.

Milyen a jó matrac?

A jó matrac természetesen mindenkinek mást és mást jelent. Ahogy ruhából sem csak egy méretet és színt tekintünk az abszolút etalonnak, úgy a matracválasztás is egy kifejezetten személyes döntés.

Sokáig élt az a tévhit, hogy a kemény matrac a jó matrac. Szerencsére ez az utóbbi években végre kikopni látszik és egyre többen nyitnak a félkemény típusok felé. Nyilvánvalóan az, hogy kinek mit jelent a félkemény, szintén elég sok szubjektív szemponttól függ.

Ilyen például, hogy milyen testalkattal rendelkezünk, milyen előzetes tapasztalataink vannak, hogyan alszunk stb. Általánosságban elmondható, hogy érdemes olyan matracot választani, ami valamiképp formakövetést nyújtó kialakítással rendelkezik. Ezen belül persze ugyanúgy el kell találni a számunkra megfelelő keménységi fokozatot, de a formakövetéssel biztosíthatjuk, hogy a természetes domborulatok nem lesznek deformálva az éjszaka folyamán.

Matrac és gerinc kapcsolata

A matracnak alvás közben testünk természetes hajlataihoz kell igazodnia, anélkül, hogy ezeket valamelyik irányba eltolná. A túlzottan kemény és/vagy merev felületű matrac például a kiálló testrészeket (váll, csípő) egyrészt elnyomja, ezzel zsibbadás és éjszakai forgolódás kialakulását okozva, másrészt pedig a gerinc középső szakaszát az egész éjszaka során felfelé torzítva tartja.

Természetesen, ha túlságosan puha a matrac és nem tudja megfelelően alátámasztani a csigolyákat, akkor az pedig a test egyik felének túlzott besüppedéséhez vezethet. Szóval az igazság – normál testalkatnál – valahol a kettő között, a félkemény skálán van.  

Mire érdemes odafigyelni a próba során?

Lehetőségeinkhez mérten minél kevesebb réteg ruhában próbáljuk a matracot. Hacsak nem otthon is pufidzsekiből van a hálóruhánk, a próba során is szabaduljunk meg a kabáttól és felesleges pulcsiktól.

Ne háton próbáljunk - kivéve persze, ha egyébként is háton alszunk. Ha oldaltfekvők vagyunk, akkor mindenképpen legyen kipróbálva a matrac, mert a kiálló testrészeknél lehet a legszebben kiérezni, hogy nem túlságosan kemény-e és tart ellen, vagy túlzottan puha és esik be a test.

Aranyszabály: a félkemény és kemény típusú matracok szégyenlősek, a próba során soha nem adják vissza a valódi keménységüket. Ez nem azért van, mert esetleg a kiállított darabok már elhasználódottabbak, hanem mert egyszerűen egy keményebb felületet mondjuk 3 óra után mindig jobban megérez a test, mint egy 10-20 perces próba folyamán. Szóval egy kicsit nyugodtan adjunk hozzá fejben a keménységhez. A vékonyabb matracoknál (14-15 centiméter) pedig fontos, hogy megkérdezzük, hogy milyen alátámasztást igényelnek. Ugyanis egy kemény vagy rugalmas ágyrács akár teljesen át is alakíthatja a boltban tapasztalt komfortérzet.

Milyen típusú matracok vannak?

 

Lehet hogy már érdemes matracot cserélnünk?

Ha körülbelül 8-10 éves a jelenlegi matracunk, akkor érdemes odafigyelni testünk jelzéseire. A gyakori éjszakai forgolódás, a végtagok zsibbadása, reggeli hát- vagy derékfájás, a krónikus kialvatlanság érzése mind arra (is) utalhatnak, hogy ideje lenne új matrac után néznünk. De erre a változó testalkat, igények és alvási szokások is ugyancsak rákényszeríthetnek. A hazai szakemberek átlagosan 6-8 évig ajánlják használni a matracokat.

Ha új matracot tervezünk venni, tartsuk szem előtt a következő szempontokat:

  • Ne vásároljunk próba nélkül.
  • Keressük a pénz-visszafizetési garancia lehetőségét. Hiába a személyes próba, még így is félrenyúlhatunk.
  • Keressük a mosható huzatú ágybetéteket, ezeket ugyanis sokkal könnyebb tisztán tartani.

További tippeket a tökéletes matrac megtalálásához a következő oldalon olvashat: http://matracman.hu/milyen-matracot-vegyek/

<< VISSZA