Új Pillér hírdetési fejléc - 20% adókedvezmény, hozammal növelt megtakarítás, 10% támofatás szűrővizsgálatra
szerkezeti elem
 
Mikortól lehet szilárd táplálékot adni a babáknak? (2018.07.16.)

Az anyukák gyakran tanácstalanok, hogy mikortól és mivel kezdjék meg a hozzátáplálást, azaz a babák mennyi idősen kapjanak szilárd ételt az anyatej mellett. Egy új tanulmány szerint ez akár már három hónapos kortól szóba jöhet.

A brit állami egészségügyi szolgálat (NHS) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelenleg azt javasolja, hogy a szilárd ételekkel való ismerkedés a babák hat hónapos kora körül kezdődjön. Ezt a tézist írhatja felül a JAMA Pediatrics tudományos lapban megjelent tanulmány. A szerzői azt állítják: pozitív hatása van az anyára és a babára is, ha hat hónapnál korábban kap szilárd táplálékot a csecsemő – idézi az MTI.

Egy 2010-es felmérés szerint a hivatalos ajánlás ellenére a brit anyák 75%-a már öt hónapos kor előtt kezdi a hozzátáplálást, és egynegyedük a baba gyakori éjszakai ébredését jelöli meg döntése okaként. A most publikált vizsgálat is erre erősít rá. A londoni King's College és a St. George's University munkatársai kutatásukhoz 1303 babát figyeltek meg hároméves korukig, két csoportra osztva. Az egyik csoportban a babák az első hat hónapon át csakis anyatejjel táplálkoztak, a másik csoportban három hónapos kortól szilárd táplálékot is kaptak. A szülők ezután online kérdőívet töltöttek ki minden hónapban a baba 12 hónapos koráig, majd minden 3. hónapban hároméves koráig.

Új Pillér kártyával a babákért

Az egészségcélú megtakarításunk terhére is vásárolhatunk szilárd táplálékot a gyermekünknek, amennyiben az gluténmentes. De más módon is kihasználhatjuk a számlánkon rendelkezésre álló keretünket: a gyermek megszületésekor felvehetünk egymillió forintot, a törvényi előírásoknak megfelelően kiegészíthetjük a csecsemőgondozási és a gyermekgondozási díjat, és a gyermekgondozási segélyt és a gyermeknevelési támogatás összegét is a folyósítás időtartama alatt. A részletese szabályokat az önsegélyező szolgáltatások menüpont alatt olvashatja.

Az eredmények szerint az anyatejet és szilárd táplálékot is fogyasztó babák kevesebb alvásproblémával küzdöttek, és javult az anyák életminősége is: azok a csecsemők, akik már három hónapos koruktól kaptak az anyatejen kívül mást is, hosszabban aludtak, ritkábban ébredtek fel. A két csoport közötti különbség a hatodik hónapban érte el a csúcsot, amikor a hozzátáplált csoport babái átlagosan éjszakánként negyedórával aludtak többet, és jóval ritkábban – éjszakánként átlagosan 1,74 alkalommal szemben a kettővel – ébredtek fel.

Michael Perkins, a St. Georges University munkatársa, a tanulmány társszerzője szerint mivel a babák alvása közvetlenül hat a szülők életminőségére, a kis fejlődésnek is hatalmas előnyei lehetnek a család számára.

Nem ez az egyetlen kisgyerekkori táplálkozással kapcsolatos tézis, ami megdőlni látszik. Az elmúlt évtizedben a hazai és a nemzetközi szakmai ajánlások is azt mondták, hogy a gyerekek egy éves koruk előtt nem kaphatnak szájon át földimogyorót a földimogyoró-allergia elkerülése céljából – mutat rá Dr. Réthy Lajos Attila gyermekgyógyász, allergológus, az újpilléres patikakártyát is elfogadó Budai Allergiaközpont munkatársa. A halasztott bevezetés ajánlása és alkalmazása azonban nem hozta meg a remélt eredményt. Sőt, egyre gyakoribbá vált a földimogyoró-allergia kialakulása.

Ezzel szemben izraeli és brit vizsgálatok azt mutatták, hogy azoknál a csecsemőknél, akik egy éves kor előtt a szoptatás mellett is kaptak kis mennyiségű földimogyoró- vagy szezámmagkrémet – krémet, mivel a darabos forma veszélyes lehet, ha véletlenül a légcsőbe kerül! –, ott jelentős mértékben csökkent a földimogyoró-allergia kialakulása – ismerteti a szakember a több éves, nagy esetszámú nyomonkövetéssel igazolt kutatás eredményét. 2017 januárja óta az amerikai és az európai szakmai ajánlások immár kifejezetten javasolják, hogy a szülők az egy év alatti egészséges csecsemők táplálkozásába is vezessék be a földimogyorót.

<< VISSZA