Új Pillér hírdetési fejléc - 20% adókedvezmény, hozammal növelt megtakarítás, 10% támofatás szűrővizsgálatra
szerkezeti elem
 
Klinikai gyógyszervizsgálatok? Pozitív változás a lakosság hozzáállásában (2018.02.15)
Egy friss kutatás szerint az emberek nagyobb része már rendszeresen jár szűrővizsgálatra, és döntő többségük – a tavalyi év adataihoz hasonlóan – még mindig a magántulajdonú intézményben bízik jobban. Az idézett felmérés célja a lakosság gyógyszervizsgálatokról szóló tudásának feltérképezése volt.

Hazánkban évi 20 ezer főnek adatik meg a lehetőség, hogy az elsők között próbálhasson ki új, akár a korábbinál hatékonyabban működő terápiákat, gyógyszereket. Az orvostudomány folyamatosan fejlődik, valamint az emberek is egyre egészségtudatosabbak, mégis sokan nem vesznek részt klinikai gyógyszervizsgálatokban. Annak ellenére így van, hogy Magyarország az egy főre vetített vizsgálatok száma alapján az élmezőnybe tartozik Európában. Bár a klinikai gyógyszervizsgálatok világát sokak szerint rejtély övezi, a Synexus magyarországi hálózatának friss kutatásából kiderül, hogy azok is, akik nem vettek még részt benne, egyre tájékozottabbak a témában: a tavalyi 70%-ról 75%-ra nőtt azok aránya, akik közülük hallottak már a klinikai gyógyszervizsgálatokról. Az előrelépésben nyilván szerepe van az egészségügyi szolgáltatók felvilágosító tevékenységének is.

Klinikai gyógyszervizsgálatok – új remény

A Synexus kíváncsi volt arra is, hogy a „szkeptikusabbakat” mi motiválná leginkább abban, hogy a jövőben részt vegyen egy-egy klinikai vizsgálatban. Bár a válaszadók 60%-a nyitottnak tartja magát az újdonságokra, a válaszok alapján a megkérdezettek 97%-a csak abban az esetben döntene így, ha nagyobb esélyt látna állapota javulására, mint a jelenlegi kezelése során.

Emellett az esetlegesen fellépő mellékhatások azonnali kezelése, és a kezelőorvos vizsgálatra való javallata is motiváló lehet. Ennek oka az is lehet, hogy ma még viszonylag kevés szó esik arról, hogy több százezer szerencsés kiválasztott egészségügyi állapotában javulást hoztak, egyes betegségcsoportoknál a páciensek életét is meghosszabbították a legfrissebb, leginnovatívabb gyógyszereken alapuló kezelések. Ehhez képest évek, évtizedek is eltelhetnek egy-egy olyan terápiával, amely egy idő után már nem eredményez javulást.

A lakosság hozzáállásában és magatartásában pozitív változásként könyvelhető el, hogy már nem idegenkedik a rendszeres szűrővizsgálatoktól sem.

A mellékhatásoktól való félelem a legerősebb visszatartó erő

 

<< VISSZA