Új Pillér hírdetési fejléc - 20% adókedvezmény, hozammal növelt megtakarítás, 10% támofatás szűrővizsgálatra
szerkezeti elem
 
Hosszabb távon is értékálló megtakarítást ígér a Tempo és a Tradíció (2017.04.20)
Az MNB frissen közzétett, az önkéntes és magánnyugdíjpénztárak 2016-os, illetve hosszú távú (10 és 15 éves) befektetési teljesítményét bemutató hozamrátái nagyon impozánsak: az alacsony kamatkörnyezet ellenére a nyugdíjpénztárak többsége – a két évvel ezelőtti teljesítményhez hasonlóan – 2016-ban is az inflációt lényegesen meghaladó hozamokat ért el a fedezeti tartalékon, azaz a pénztártagok egyéni számláin.

A klasszikus jellegű (alacsonyabb kockázatú) portfóliók elsősorban a korábban bekerülő magasabb hozamot kínáló állampapír-állomány miatt teljesítettek jól. A növekedési jellegű (magasabb kockázatú) portfóliók kedvező éves teljesítménye a befektetési eszközök közötti nagyobb részvényhányadból adódik, míg a kiegyensúlyozott jellegű (közepes kockázatú) portfóliók esetében mindkét hatás érvényesült.

A sorból a Patika-csoport két nyugdíjkasszája, a Tempo és Tradíció sem lóg ki. A tíz éves referencia hozamráta tekintetében előbbi 4,48 utóbbi 6,27%-os hozamot produkált, míg tizenöt évre vetítve 6,36 és 6,27%-ot értek el a csoport nyugdíjpénztárai. A mutatók igazolják befektetési stratégiánkat: a biztonságra törekvő politika hosszú távon akkor is hozamot termel, amikor más kasszák esetleg mélyrepülésben vannak. Az átlagos 10 és 15 éves hozamrátákkal azonos módon számított infláció Magyarországon az elmúlt 10 évben 3,22%, az elmúlt 15 évben 3,86% volt.

Az MNB statisztikája szerint a pénztárak 15 éves átlagos nettó hozamrátái többnyire 2-4 százalék reálhozamot tartalmaztak,  vagyis ebben az időszakban évente  átlagosan ennyivel  múlták felül az inflációt. A Tempo és a Tradíció a középmezőnybe tartozik, vagyis hosszabb távon is értékálló, sőt az infláció mértékét érdemben meghaladó befektetési eredményeket tudott felmutatni mindkét kassza. A nyugdíjpénztáraink vagyonát és befektetéseit kezelő Concorde Értékpapír Zrt. szakértelme pedig garancia a hosszú távú értékállóságra. Ahogyan arról beszámoltunk, a társaság 2016-ban az év befektetési szolgáltatója és az év legnagyobb forgalmú részvénykereskedő cége címet is elnyerte.

Többféle nyugdíjcélú megtakarítás közül választhatunk kezdve a vegyes vagy unit-linked életbiztosítással kombinált nyugdíjbiztosításoktól a nyugdíj-előtakarékossági számláig (NYESZ), de úgy tűnik a minden igényt leginkább kiszolgáló megoldást az önkéntes nyugdíjpénztárak kínálják a megtakarításokhoz társuló költségek és a hozamok szempontjából is. A Bankmonitor.hu beszámolója szerint a Portfolio Biztosítás 2017 konferenciáján a biztosításszakma képviselőit megkérdezték többek között arról, hogy melyik nyugdíjcélú megtakarítást tartják a legjobbnak. A válasz egyértelmű volt, a négy felsorolt lehetőség közül az önkéntes nyugdíjpénztár nyert a maga 37%-os arányával, míg a második helyen a vegyes nyugdíjbiztosítás végzett. A unit-linked életbiztosításokat megelőzte a rangsorban a nyugdíj-előtakarékossági számla.

Törvényjavaslat a nyugdíjasok helyzetének javítására

 

<< VISSZA