Új Pillér hírdetési fejléc - 20% adókedvezmény, hozammal növelt megtakarítás, 10% támofatás szűrővizsgálatra
szerkezeti elem
 
Módosult a menzarendelet (2017.02.01)

Tavaly év végén módosult a közétkeztetésről szóló rendelet: a táplálkozás-egészségügyi előírásokról szóló 37/2014. (IV. 30.) EMMI rendelet helyett az annak módosításáról szóló 36/2016. (XII. 8.) EMMI rendelet lépett hatályba.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai, miszerint 41 millió elhízott gyerek él a világon, és a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének (MDOSZ) felmérései is azt mutatják, hogy a 4-10 éves korosztály 23-24 százaléka elhízott, és hasonló az arány a 6-12 éves korosztályban is. A bölcsőde, óvoda megkezdése új korszakot jelent a gyermekeknek, nemcsak új környezetbe kerülnek, de az életritmusuk is megváltozik. Ez a korszak a legalkalmasabb, arra, hogy új szokásokat alakítsanak ki, amelynek része lehet az egészséges táplálkozás is.

A 2015. szeptember 1. óta alkalmazandó közétkeztetésre vonatkozó táplálkozás-egészségügyi előírások fő célja, hogy pontosan meghatározza a gyermekek egészséges fejlődéséhez, a betegségek megelőzéséhez és a betegek megfelelő gyógyulásához szükséges, a közétkeztetésben nyújtott tápanyagtartalmat. Célként tűzi ki többek között a kellő mennyiségű zöldség- és gyümölcs-, tej- és tejtermékfogyasztást, valamint a só-, cukor- és a telített zsírsavak bevitelének csökkentését.

Az elmúlt időszakban azonban sok kritikát kapott a rendelet, ezek figyelembe vételével születtek meg a 2017. januártól érvényes módosítások, amelyek Erdélyi-Sipos Aliz, az MDOSZ főtitkára szerint életszerűbbé teszik a szabályozást. „Tapasztalatok szerint a legnehezebben elfogadható szabály a két évvel ezelőtt bevezetett rendeletben a felhasznált só mennyiségének csökkentése volt, hiszen az eredeti rendeletben átmenet nélkül kellett a bölcsődékben és óvodákban kínált ételek sómennyiségét csökkenteni; az új változat ezen enyhít egy keveset.” – mondta a szakember egy tévéműsorban.

Szakemberek szerint a helyes táplálkozási kritériumoknak továbbra is megfelelő a jogszabály, de persze semmilyen regula nem helyettesítheti azt, hogy a szülők az otthon készített ételeknél is minél inkább törekedjenek az egészséges alapanyagok felhasználására és a helyes táplálkozási szokások kialakítására.

<< VISSZA