Új Pillér hírdetési fejléc - 20% adókedvezmény, hozammal növelt megtakarítás, 10% támofatás szűrővizsgálatra
szerkezeti elem
 
Nagy gondban a negyvenesek (2016.05.01)

Míg a KSH adatai szerint ma 1,8 millió lakos tartozik a 65 év feletti korosztályba – ez a teljes lakosság 18,2 százalékát jelenti –, addig 20 év alatt ez a szám majdnem 20 százalékkal, 2,1 millióra emelkedhet. Ezzel párhuzamosan a pályakezdő korosztály súlya fokozatosan csökken a népességen belül: míg ma 1,26 millió fiatal tartozik a 16 és 26 év közötti sávba, addig 2036-ra már alig több mint egymillió. (Magyarország népességének száma nemek és életkor szerint, január 1.) A mai negyvenesek nyugdíjba vonulásával borul meg valószínűleg leginkább a felosztó-kirovó nyugdíjrendszer egyensúlya. Tehát nem csupán az egészségünk kapcsán merül fel a magánmegtakarítás szükségszerűsége, hanem a nyugdíjas kori megélhetésünkről is érdemes időben gondoskodni.

A most negyvenes éveiben járó szendvics-generáció tagjai közül azok, akik nem tesznek félre, 15-20 év múlva tehát szorult helyzetbe kerülhetnek, hiszen amellett, hogy gyermekeiket támogatják majd, részben a szüleikről is valószínűleg gondoskodniuk kell – írja az NN Biztosító közleménye. A nyugdíjcélú megtakarításoknál viszont – ahogyan ezt a Patika-csoport tagjai, a Tempo vagy a Tradíció Önkéntes Nyugdíjpénztár statisztikái is tükrözik - szerencsére viszonylag aktív csoportnak számítanak a negyvenesek.

A Patika-csoportot vezető Lukács Marianna szerint az egészségpénztári megtakarításnak is van relevanciája az időskori öngondoskodást tekintve, hiszen ha tudom, hogy tíz év múlva szemüvegre lesz szükségem, azt akár az idén befizetett újpilléres megtakarításomból is fedezhetem. – Ellentétben a nyugdíjpénztárral az egészségpénztári számla és a mellé társuló vásárlási kedvezmények nem szűnnek meg a nyugdíjkorhatár elérésével, ezért az egészségkassza is hosszú távra szóló öngondoskodási forma. Ráadásul – bár a jogszabály ma nem nevesíti – az önkéntes egészségkassza alkalmas az időskori ápolás költségeinek fedezésére is. Ennek a problémának a megoldására például a nálunk fejlettebb nyugat-európai országok némelyikében külön kassza működik. Mi azt szeretnénk elérni, hogy a jogalkotó az egészségpénztári szolgáltatások közé beemelje az időskori ápolást, vagy ha úgy egyszerűbb, létrehozná az önkéntes pénztárak ötödik formáját, az önálló ápolási pénztárat.

Nemcsak az egészségre, a nyugdíjra is félre kell tenni!

 

<< VISSZA